Sondaż: Polacy chcą kompromisu w sprawie Trybunału Konstytucyjnego

Polska
Sondaż: Polacy chcą kompromisu w sprawie Trybunału Konstytucyjnego
Polsat News

Polacy mają dość politycznej wojny o Trybunał Konstytucyjny. 85 proc. badanych oczekuje działań kompromisowych, które zakończyłyby spór o TK. 70 proc. uważa, że rząd powinien opublikować wyrok TK z 9 marca, który uznał za niekonstytucyjną tzw. ustawę naprawczą autorstwa PiS - wynika z sondażu przeprowadzonego przez ogólnopolski panel badawczy Ariadna dla portalu tajnikipolityki.pl.

58 proc. pytanych oczekuje też wypełnienia rekomendacji Komisji Weneckiej. Zdaniem respondentów każda ze stron sporu powinna zrobić krok w tył, a kompromis musi być kompleksowy. Jako inicjatora porozumienia badani najczęściej wskazywali prezydenta Andrzeja Dudę (39 proc.).


"To wynika z postrzeganej roli prezydenta, jako swoistego sędziego ponad podziałami. Kompromis na przykład, oznaczałby zgodę rządu na publikację wyroku TK z 9 marca, zaprzysiężenie sędziów przez prezydenta, ale i zmianę Konstytucji wespół z opozycją" - napisano w komentarzu do badania.


"Badani mają jednak świadomość, że realizacja takiego planu wymaga poparcia prezesa PiS (34 proc. wskazań). Jako inicjatora kompromisu rzadziej badani wskazywali opozycję (PO, Nowoczesna – po 14 proc.). Nie mógłby być on też zrealizowany bez dobrej woli prezesa Rzeplińskiego (13 proc.)" – dodano.

 

badanie

 

Badani nie tylko oczekiwali publikacji przez rząd wyroku TK na temat tzw. ustawy naprawczej, ale także wypełnienia rekomendacji Komisji Weneckiej. Przeciwników takiego postępowania było 27 proc. respondentów.

 

Autorzy komentarza podsumowują, że obecna sytuacja wokół TK "oznacza rozłam polityczny i społeczny. Ma on swoje negatywne konsekwencje i nie dotyczą one tylko zaufania do rządu, ale obejmuje chaos w sądownictwie i utratę reputacji Polski na arenie międzynarodowej. Wyniki sondażu są jasnym sygnałem, że Polacy nie zgadzają się na taką sytuację i nic nie pomoże pudrowanie problemu pseudo działaniami, które markują kompromis".


Raport prezentuje wyniki badania Ariadna przeprowadzonego w dniach 13-15 marca 2016 roku na ogólnopolskiej próbie liczącej N=1017 osób, metodą CAWI. Kwoty dobrane według reprezentacji w populacji Polaków wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania.

 

PAP, Infografika: tajnikipolityki.pl

 

ptw/kan
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie