Rozpoczęła się astronomiczna wiosna

Polska
Rozpoczęła się astronomiczna wiosna
Flickr/Marcin Chady/CC BY 2.0

W niedzielę dokładnie o 5:30 rozpoczęła się astronomiczna wiosna. Od tej pory dni będą coraz dłuższe, a noce krótsze, aż do przesilenia letniego. Początek kalendarzowej wiosny przypada na 21 marca. Według prognoz prawdziwą wiosnę będzie można odczuć od czwartku, kiedy temperatura zacznie stopniowo rosnąć, żeby osiągnąć 15 stopni w wielkanocną niedzielę, a słońce coraz częściej wyjrzy zza chmur.

Pierwszy dzień wiosny obchodzony jest w dniu równonocy wiosennej. W XX wieku astronomiczna wiosna w strefie czasowej Polski rozpoczynała się 21 marca. Ostatni raz pierwszy dzień astronomicznej wiosny wypadał tego dnia w 2011 roku. Wszystkie kolejne do roku 2043 przypadać będą wyłącznie na 20 marca, a do 2101 nawet dzień wcześniej. Kolejny początek astronomicznej wiosny 21 marca nastąpi dopiero w 2102 roku.

 

Wszystko za sprawą XVI-wiecznej reformy kalendarza oraz zmian w ruchu Ziemi.


W tym roku na wiosennym niebie atrakcji nie zabraknie - będzie można podziwiać m.in. rój Lirydów i przejście Merkurego na tle tarczy Słońca. Początek astronomicznej wiosny jest istotny dla wyznaczania daty Wielkanocy. Ustala się ją na pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. W tym roku pełnia Księżyca nastąpi za trzy dni. 


Pierwszy dzień astronomicznej wiosny nie będzie w Polsce pogodny. W całym kraju będzie pochmurnie, na przejaśnienia można liczyć tylko na południu Polski. W regionie Lublina już o poranku pojawiły się opady deszczu. Temperatura także nie będzie rozpieszczać. W ciągu dnia maksymalnie od 1 stopnia w Suwałkach, przez ok. 7 stopni w centrum kraju, do 9 stopni na krańcach południowo-wschodnich. Wiatr zachodni, umiarkowany i słaby.

 

Polsat News

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie