Polski prezydent spotkał się z węgierskim premierem. "Dziś Europa stoi przed wieloma prawdziwymi wyzwaniami"

Świat
Polski prezydent spotkał się z węgierskim premierem. "Dziś Europa stoi przed wieloma prawdziwymi wyzwaniami"
Polsat News

Prezydent Andrzej Duda ponad godzinę rozmawiał z premierem Węgier Wiktorem Orbanem. Spotkanie miało charakter nieformalny. Politycy rozmawiali o rezultatach piątkowego szczytu Rady Europejskiej dotyczącego kryzysu migracyjnego oraz o potrzebie pragmatycznej współpracy w Europie Środkowej - powiedział minister w Kancelarii Prezydenta Krzysztof Szczerski.

Do spotkania prezydenta z premierem Wiktorem Orbanem doszło w sobotę, która jest drugim dniem wizyty polskiego prezydenta na Węgrzech. Zarówno prezydent Andrzej Duda, jak i premier Wiktor Orban ocenili piątkowe porozumienie w sprawie kryzysu migracyjnego, jako "idące w dobrym kierunku" oraz "będące dobrym sygnałem, że politycy europejscy, zwłaszcza ci którzy tworzą główny nurt polityki europejskiej, nie tworzą już problemów tylko zaczynają je rozwiązywać".


- Te porozumienia, jeśli będą zrealizowane, zaczynają przywracać nadzieję społeczeństw europejskich, że polityka w Europie będzie bezpieczniejsza  - podkreślił Szczerski.


Od 20 marca wszyscy imigranci, nielegalnie przybywający do Grecji będą odsyłani do Turcji - głosi projekt porozumienia UE-Turcja. Szef Rady Europejskiej Donald Tusk przedstawił w piątek po południu unijnym przywódcom uzgodniony z Turcją projekt planu współpracy w celu zahamowania fali migracyjnej. Zwrócił się o przyjęcie tekstu bez poprawek. Tekst wspólnej deklaracji zaakceptowano jednomyślnie.

 

Polityczna jedność Polski i Węgier


Ważnym tematem rozmów prezydenta Polski z węgierskim premierem była "pragmatyczna współpraca w Europie Środkowej". Według Szczerskiego Wiktor Orban z dużym entuzjazmem odniósł się do lansowanej przez Andrzeja Dudę koncepcji tzw. "ABC", czyli współpracy Bałtyk - Adriatyk - Morze Czarne. Ma to na celu postrzeganie Europy w szerszym kontekście, ze szczególnym naciskiem na budowe połączenia północ-południe.

 

- To jest pewna szansa, żeby spójność i jedność Europy Środkowej była naszym wkładem w spójność i jedność całej Europy - zaznaczył prezydencki minister.


Szczerski podkreślił, że polityczna jedność między Polską a Węgrami "jest na bardzo dużym poziomie zrozumienia i solidarności". Andrzej Duda i Wiktor Orban szczególną uwagę zwrócili jednak na "powiązania infrastrukturalne". - W kwestii życia codziennego, codziennej współpracy jest wiele luk i barier, które tworzą przeszkody w dobrej współpracy w tym regionie - zaznaczył minister.


- Mówiono o infrastrukturze transportowej, energetycznej, środowiskowej, telekomunikacyjnej. Wszystko przed nami, żeby zbudować brakujące powiązania w łańcuchu tych państw, żeby region "ABC" zaczął funkcjonować jako obszar, który jest w stanie między sobą zbudować jedność - wyjasnił Szczerski i dodał, że ta jedność mogłaby "promieniować na całą Europę".

 

"Komisja Wenecka nie była przedmiotem rozmów"


Szczerski zapytany przez dziennikarzy, czy premier Węgier udzielał prezydentowi Dudzie rad, jak wyjść z kryzysu konstytucyjnego i jak "poradzić sobie" z Komisją Wenecką odpowiedział, że opinia Komisji Weneckiej nie była przedmiotem rozmów Andrzeja Dudy i Wiktora Orbana.


- Dzisiaj Europa stoi przed wieloma prawdziwymi wyzwaniami, które rzeczywiście tworzą problem dla całej Europy, które mogą realnie podmyć fundamenty europejskie - podkreślił prezydencki minister. - Ponowna fala kryzysu strefy euro wobec wyczerpywania się zasobów Europejskiego Banku Centralnego była przedmiotem wnikliwej analizy obu panów - dodał.


Andrzej Duda i Wiktor Orban mają także wspólne zdanie o tym, że w Europie bardzo ważne jest poczucie wspólnoty między narodami oraz "solidarności, która będzie wynikała z uznawania swoich interesów, pozycji oraz celów". - Wzajemny szacunek i zrozumienie swoich racji jest kluczem, żeby polityka europejska była polityką realizującą potrzeby społeczeństw - zaznaczył Szczerski.


Po rozmowie z wegierskim premierem Andrzej Duda wraz z pierwszą damą i prezydencką parą z Węgier uczestniczyli w Mszy Św. w Bazylice Św. Stefana.

 

Polsat News

prz/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie