Muzeum miejskie "pod chmurką", wodne place zabaw i planetarium. Tego chcieliby Kielczanie w ramach budżetu obywatelskiego

Polska
Muzeum miejskie "pod chmurką", wodne place zabaw i planetarium. Tego chcieliby Kielczanie w ramach budżetu obywatelskiego
um.kielce.pl

Najwięcej ze 127 pomysłów dotyczy - jak w poprzednich latach - miejsc rekreacji oraz remontu chodników i dróg. Na realizowany w mieście po raz czwarty budżet partycypacyjny w 2017 roku samorząd przeznaczył 5 mln zł. Urząd Miasta w Kielcach opublikował listę projektów, które zaproponowali obywatele.

Inicjatywy mogli zgłaszać mieszkańcy Kielc, którzy ukończyli 16 lat, a projekt musiał zyskać poparcie co najmniej 15 innych osób.

 

Najwięcej propozycji dotyczy budowy lub modernizacji boisk przy szkołach i placów zabaw przy przedszkolach, budowy siłowni zewnętrznych, stref rekreacji i wypoczynku na kilku osiedlach, remontu chodników i nawierzchni ulic oraz budowy parkingów.

 

Propozycje sportowe i turystyczne

 

Wśród inwestycji związanych z rekreacją znalazły się pomysły: budowy toru dla rowerzystów i rolkarzy na osiedlu Słoneczne Wzgórze, budowy wodnych placów zabaw - w dolinie Silnicy i na miejskim odkrytym basenie przy ul. Szczecińskiej, wytyczenia ścieżek do nordic walking oraz budowy kompleksu kamieni wspinaczkowych.

 

Zaproponowano także budowę parku zabaw dla psów nad kieleckim zalewem, obserwatorium astronomicznego i planetarium na Podkarczówce oraz wieży widokowej - na szlaku turystycznym wiodącym z Bukówki na Słowik.

 

Muzeum z makietami budynków

 

Mieszkańcy zgłosili też pomysły ożywienia zielonymi nasadzeniami głównego miejskiego deptaka - ulicy Henryka Sienkiewicza i stworzenie miejskiego muzeum „pod chmurką”, z makietami najbardziej charakterystycznych dla miasta historycznych budynków.

 

Pojawiła się także propozycja budowy proekologicznych budynków mieszkalnych i wyposażenia magistratu w multimedialne urządzenia, ułatwiające petentom - pełnosprawnym i z dysfunkcjami - korzystanie z usług instytucji.

 

Zgłoszone projekty będą teraz - przez dwa miesiące - weryfikowane przez urzędników pod względem merytorycznym i formalnym. Lista projektów dopuszczonych do głosowania i odrzuconych zostanie przedstawiona do 20 maja. Głosowanie - listowne, internetowe lub polegające na wrzuceniu karty do urny w magistracie - zaplanowano pomiędzy 21 maja a 5 czerwca.

 

Na poprzednią edycję budżetu partycypacyjnego władze Kielc przeznaczyły niemal 5,6 mln zł. Wśród 16 inwestycji, które będą realizowane w tym roku, znalazły się m.in. budowa boisk, bezpiecznych przejść dla pieszych i siłowni na powietrzu.

 

PAP

 

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie