"Mamy silne relacje z Polską". Waszyngton o stosunkach polsko-amerykańskich

Świat
"Mamy silne relacje z Polską". Waszyngton o stosunkach polsko-amerykańskich
Polsat News

Waszyngton jest zaniepokojony tym, co dzieje się w Polsce, ale jednocześnie zapewnia, że nic w polsko-amerykańskich relacjach się nie zmieniło. Większość ekspertów w USA uważa także, że sytuacja w Polsce jest wewnętrzną sprawą kraju i nie powinna mieć wpływu na stosunku polsko-amerykańskie.

- Mamy silne relacje z Polską. Polska jest sojusznikiem w NATO. I niezmiennie chcemy, by Polska nadal była silnym i prężnym partnerem - powiedział rzecznik Departamentu Stanu USA John Kirby.


- Jako demokratyczny kraj i sojusznik, głęboko troszczymy się o Polskę i polski naród. Bacznie  przyglądamy się sytuacji. Wyraziliśmy nasze zaniepokojenie odnośnie przestrzegania zasad państwa prawa w Polsce, zwłaszcza jeśli chodzi o Trybunał Konstytucyjny. Co do tego nie ma wątpliwości - dodał.


Kirby zaznaczył, że Waszyngton ma nadzieję, że "zostanie znalezione takie rozwiązanie obecnego sporu, które jest zgodne z polską konstytucją, utrzymuje demokratyczną równowagę i kontrolę między instytucjami i spełnia najwyższe międzynarodowe standardy".


- Powiedziałbym że nadal jesteśmy pewni siły polskiej demokracji i zdolności Polaków by rozwiązać tę sprawę poprzez dialog i kompromis - podkreślił.


Komentator "USA Today" i ekspert amerykańskiej polityki zagranicznej James Robbins porównał impas wokół polskiego Trybunału Konstytucyjnego do sytuacji w amerykańskim Sądzie Najwyższym.


- Niektórzy ludzie mówią, że to niekonstytucyjne. Ale to też nie jest coś, co powinno wpływać na nasze strategiczne relacje  - zaznaczył Robbins.


Miesiąc temu zmarł sędzia amerykańskiego Sądu Najwyższego Antonin Scala. Nowego sędziego, który zajmie jego miejsce, zgodnie z konstytucją nominuje prezydent. W środę Barack Obama nominował uważanego za centrystę o umiarkowanych poglądach sędziego federalnego Merricka Garlanda. Na takie rozwiązanie nie zgadzają się Republikanie, którzy uważają, że nowego sędziego powinien nominować nie Obama, ale nowy prezydent, który zostanie wybrany w wyborach 8 listopada tego roku.

 

Polsat News

prz/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze