Godzina dla Ziemi: wycie dla wilka w samo południe, wyłączanie światła wieczorem

Technologie
Godzina dla Ziemi: wycie dla wilka w samo południe, wyłączanie światła wieczorem
flickr/AndersLindgren

- Wilkowi w Polsce potrzebne jest coś więcej niż prawo, wilkowi potrzebna jest wielka i silna wataha przyjaciół, którzy staną za nim murem - powiedzieli działacze Światowego Funduszu na rzecz Przyrody (WWF) i poświęcili tym drapieżnikom polską odsłonę akcji "Godzina dla Ziemi". Zanim o 20:30 zgasną światła - w południe w Warszawie, Krakowie i Łodzi odbyło się zbiorowe wycie dla wilka.

Władze największych metropolii od 9 lat wygaszają oświetlenie najsławniejszych budynków takich jak: opera w Sydney, Wieża Eiffla w Paryżu, Big Ben w Londynie czy berlińska Brama Brandenburska. Tak będzie i w tym roku.

 

Stare Miasto w ciemnościach

 

W Warszawie ciemności spowiją mury obronne Starego Miasta, mosty, stadion Narodowy, wyższe piętra Pałacu Kultury i Nauki, wszytkie galerie handlowe. Światła będa gasnąć między 20:30 a 21:30.

 

Akcja ma - według organizatorów - "wymiar symboliczny". - W ciągu godziny nie zaoszczędzimy energii i nie uratujemy świata. Ta akcja ma nam przede wszystkim przypomnieć, że energię powinniśmy oszczędzać na co dzień i że w ogóle powinniśmy wprowadzić działania ekologiczne - poinformowali działacze WWF.

 

Wycie dla wilków

 

Podczas tegorocznej edycji akcji, WWF Polska zachęca nie tylko do gaszenia świateł, ale również do zaangażowania się w ochronę wilka. Choć zwierzę to jest prawnie chronione, to w Polsce coraz częściej dochodzi do nielegalnych polowań na te tych drapieżniki. "Wszystkie straszne opowieści o wilkach zjadających ludzi należy... między bajki włożyć. To wilk ma o wiele więcej powodów, aby bać się człowieka. Największym zagrożeniem dla wilków jest niszczenie miejsc, w których żyją"- napisał WWF.

 

W południe w Warszawie, Krakowie i Łodzi odbyło się zbiorowe wycie dla wilka. O szczegółach Piotr Witkowski reporter Polsat News, w załączonym materiale wideo.

 

Nie wszyscy są zadowoleni

 

Akcja ma wielu przeciwników, którzy uważają, że zamiast pomagać środowisku naturalnemu, przynosi szkody. A promowane przez ekologów przy tej okazji żarówki energooszczędne przy włączaniu zużywają znacznie więcej energii niż w czasie dalszej pracy. Inni wskazują na zagrożenia spowodowane nagłym spadkiem poboru, a po godzinie gwałtownym jego wzrostem.

 

polsatnews.pl

az/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!