Ekstraklasa: Legia bezlitosna dla Lecha w Poznaniu. Dublet Nikolicia

PAP/Jakub Kaczmarczyk
Legioniści cieszą się z gola

Legia Warszawa w hitowym starciu 28. kolejki pilkarskiej ekstraklasy pokonała Lecha Poznań na wyjeździe 2:0. Obie bramki dla wicemistrzów Polski zdobył Nemanja Nikolic.

Rywalizacja mistrza z wicemistrzem od początku stała na wysokim poziomie. O wyniku spotkania zadecydowała końcówka pierwszej połowy, kiedy to dwie bramki zdobył Nemanja Nikolic. W 42. minucie Węgier serbskiego pochodzenia wykorzystał dobre podanie Tomasza Jodłowca oraz błąd defensywy Lecha i w sytuacji sam na sam pokonał Jasmina Burica.

Niespełna trzy minuty później Abdul Aziz Tetteh sfaulował w polu karnym Ondreja Dudę i sędzia Szymon Marciniak podyktował rzut karny. Nikolic zamienił go na gola, choć Buric był bliski obrony. Reprezentant Węgier z dorobkiem 25 goli umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji strzelców ekstraklasy.

Po zmianie stron Legia nadal przeważała, ale kolejnych bramek nie zdobyła - choć wicemistrzowie dwukrotnie trafili w trakcie spotkania w poprzeczkę, a Nikolic po raz trzeci umieścił piłkę w siatce. Arbiter słusznie odgwizdał jednak spalonego.

Warto odnotować, że w 83. min na boisku pojawił się Kasper Hamalainen, który zimą przeszedł z Lecha do Legii. Fina przywitały przeraźliwe gwizdy i towarzyszyły mu przy każdym kontakcie z piłką.

"Wojskowi" uciekają w tabeli

Dzięki wygranej Legia powiększyła do trzech punktów przewagę nad Piastem Gliwice, który w piątek zremisował na wyjeździe z Koroną Kielce 1:1. Lech natomiast zajmuje piąte miejsce, ale do lidera traci już aż 18 pkt.

W dwóch pozostałych sobotnich meczach padły bezbramkowe remisy. Ostatni w tabeli Górnik Zabrze nie rozstrzygnął wyjazdowego spotkania z 12. Podbeskidziem Bielsko-Biała.

Swojej pozycji nie poprawił również przedostatni Śląsk Wrocław, który przed własną publicznością zremisował z Ruchem Chorzów. "Niebiescy" z dorobkiem 38 punktów zajmują siódme miejsce i do prowadzącej Legii tracą 20 oczek.

Lech Poznań - Legia Warszawa 0:2 (0:2).

Bramki: 0:1 Nemanja Nikolic (42), 0:2 Nemanja Nikolic (45+1-karny).

Żółta kartka - Lech Poznań: Abdul Aziz Tetteh, Łukasz Trałka. Legia Warszawa: Michał Pazdan, Nemanja Nikolic, Ondrej Duda.

Sędzia: Szymon Marciniak (Płock). Widzów 41 567.

Lech Poznań: Jasmin Buric - Tomasz Kędziora (90+1. Robert Gumny), Paulus Arajuuri, Maciej Wilusz, Tamas Kadar (46. Kebba Ceesay) - Maciej Gajos, Łukasz Trałka, Darko Jevtic, Abdul Aziz Tetteh, Kamil Jóźwiak - Nicki Bille Nielsen (74. Dawid Kownacki).

Legia Warszawa: Arkadiusz Malarz - Artur Jędrzejczyk, Igor Lewczuk, Michał Pazdan, Adam Hlousek - Michaił Aleksandrow (90+5. Łukasz Broź), Tomasz Jodłowiec, Ariel Borysiuk, Ondrej Duda (77. Guilherme) - Aleksandar Prijovic, Nemanja Nikolic (83. Kasper Hamalainen).