10 lat temu powstało pierwsze w Polsce "Okno życia"

Polska
10 lat temu powstało pierwsze w Polsce "Okno życia"
PAP/Jacek Bednarczyk

Kardynał Stanisław Dziwisz podziękował dziś w Krakowie za każde dziecko uratowane w "Oknie życia". Właśnie mija dziesiąta rocznica otwarcia pierwszego w Polsce miejsca, w którym matka może anonimowo zostawić nowonarodzone dziecko, bez narażania go na niebezpieczeństwo. W ciągu dekady w całej Polsce powstało 58 "Okien życia", w których do tej pory znaleziono 90 dzieci.

- Stajemy dziś przy "Oknie życia", by podziękować za 10 lat jego istnienia. Za każde ocalone życie – powiedział kardynał Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. "Okno życia" w Krakowie znajduje się w prowadzonym przez siostry nazaretanki Domu Samotnej Matki. Dyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej ks. Bogdan Kordula wspomniał, że uruchamiano je nie bez obaw. - Przyświecała nam myśl, że choćby za jedno uratowane życie już warto to okno otworzyć - mówił.

 

Obecny na uroczystości Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak powiedział, że w całej Polsce dzięki "Oknom życia" uratowanych zostało 90 dzieci. - Wszyscy życzylibyśmy sobie, żeby dzieci wychowywały się w swoich rodzinach biologicznych, a w sytuacjach, kiedy jest to niemożliwe, żeby poprzez szpital i system opieki społecznej nie musiały przechodzić trudności porzucenia. Ale są sytuacje trudne, nadzwyczajne i "Okna życia" musimy traktować jak pogotowie ratunkowe, jak element działania policyjnego, bardziej w systemie interwencyjnym, który daje szansę maksymalnego możliwego zabezpieczenia dziecka - mówił Michalak.

 

Nowy dom

 

W krakowskim "Oknie życia" znalezionych zostało 18 dzieci, a dwójkę przyprowadziła pod to okno mama. Okno otwiera się od zewnątrz, jest w nim zamontowane ogrzewanie i wentylacja. Wewnątrz stoi łóżeczko, w którym można pozostawić niemowlę. Po otwarciu okna uruchamia się alarm, który wzywa mieszkańców domu. - Te dzieci znalazły miłość i mogły się powtórnie narodzić przez adopcję nowych rodziców - powiedział kardynał Dziwisz.

 

Siostry natychmiast wzywają pogotowie i niemowlę zostaje odwiezione do szpitala. O jego dalszych losach decyduje sąd, który nadaje mu tożsamość i decyduje o umieszczeniu go w rodzinie zastępczej, a następnie o adopcji.

 

Odpowiedzialność za dar życia

 

- "Okno życia", chcę to mocno podkreślić w kontekście Światowych Dni Młodzieży, wzywa młodych do odpowiedzialności za dar życia i do dojrzałego podejmowania macierzyństwa i ojcostwa - powiedział kardynał Stanisław Dziwisz.

 

Według policyjnych statystyk w ostatnich dziesięciu latach liczba dzieci porzuconych spadła o połowę, a przypadków dzieciobójstwa jest trzykrotnie mniej.

 

Polsat News, PAP

mr/pr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie