Zatwierdzone porozumienie UE-Turcja ws. zatrzymania fali migracji

Świat
Zatwierdzone porozumienie UE-Turcja ws. zatrzymania fali migracji
PAP/EPA/Olivier Hoslet

Od 20 marca wszyscy imigranci, nielegalnie przybywający do Grecji będą odsyłani do Turcji - głosi projekt porozumienia UE-Turcja. Szef Rady Europejskiej Donald Tusk przedstawił w piątek po południu unijnym przywódcom uzgodniony z Turcją projekt planu współpracy w celu zahamowania fali migracyjnej. Zwrócił się o przyjęcie tekstu bez poprawek. Tekst wspólnej deklaracji zaakceptowano jednomyślnie.

Wynegocjowany z Ankarą projekt porozumienia przedstawił szefom państw i rządów szef Rady Europejskiej Donald Tusk i zwrócił się o przyjęcie go bez poprawek. Przywódcy państw UE zaakceptowali proponowany projekt jednomyślnie.

 

 

Odsyłanie imigrantów do Turcji od 20 marca

 

W trakcie kilku godzin negocjacji z tureckim premierem wypracowano propozycje kompromisu w spornych dotychczas kwestiach. Uzgodniono m.in., że już od 20 marca, czyli od najbliższej niedzieli, rozpocznie się odsyłanie do Turcji imigrantów, którzy po tej dacie przedostaną się nielegalnie na greckie wyspy. Zastrzeżono, że każda osoba będzie traktowana indywidualnie, nie będzie zawracania imigrantów i zbiorowego odsyłania.

 

Uzgodniono także, że do końca czerwca br. Unia i Turcja otworzą jeden rozdział negocjacji akcesyjnych (dotyczący spraw budżetowych), a jednocześnie "przyśpieszą przygotowania do otwarcia kolejnych rozdziałów" rokowań w sprawie przystąpienia Turcji do UE - podały źródła. Ankara domagała się wcześniej od Unii zobowiązania do otwarcia pięciu rozdziałów negocjacyjnych, na co jednak nie zgadzał się Cypr.

 

Przyśpieszone ma być też przekazanie 3 mld euro unijnego wsparcia dla uchodźców syryjskich przebywających w Turcji; w ciągu tygodnia powstać ma wspólna lista konkretnych projektów, które będą finansowane z tego funduszu.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie