Sejm uchwalił specustawę na Światowe Dni Młodzieży

Polska
Sejm uchwalił specustawę na Światowe Dni Młodzieży
PAP/Jacek Bednarczyk

Najważniejsza zmiana, jaką wprowadzano do specustawy na etapie prac parlamentarnych, to podział odpowiedzialności za zabezpieczenie Światowych Dni Młodzieży (ŚDM) pomiędzy organizatorów, czyli stronę kościelną a wojewodę. Posłowie przyjęli ustawę jednogłośnie.

Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z organizacją wizyty Jego Świątobliwości Papieża Franciszka w RP oraz Światowych Dni Młodzieży - Kraków 2016 przygotował rząd.

 

Ma ona ułatwić organizację ŚDM i papieskiej wizyty, zapewnić porządek publiczny oraz bezpieczeństwo medyczne i transportowe. Jest konieczna, bo do wydarzeń o charakterze religijnym nie stosuje się przepisów ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych.

 

Więcej zadań dla policji, straży pożarnej, ABW i BOR

 

Najpoważniejsza poprawka, jaką na etapie prac parlamentarnych wprowadzono do projektu specustawy, to zmiana art. 4.

 

Artykuł ten stanowił, że organizator ŚDM (czyli archidiecezja krakowska) opracowuje plan zapewnienia bezpieczeństwa podczas ŚDM i przedkłada go Komendantowi Głównemu Policji, Komendantowi Głównemu Państwowej Straży Pożarnej oraz Szefowi Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego - nie później niż do 15 maja.

 

Posłowie uznali, że strona kościelna nie powinna odpowiadać za zabezpieczenie całego wydarzenia, ale należy tę odpowiedzialność podzielić pomiędzy organizatorów i wojewodę.

 

Przyjęto zatem poprawkę, w myśl której plan zabezpieczenia opracowuje właściwy miejscowo wojewoda w porozumieniu z organizatorem ŚDM i przedkłada go służbom oraz BOR (którego nie było w poprzednim brzmieniu tego przepisu). Jak argumentowano, koordynatorem całości działań jest wojewoda, a nie strona kościelna.

 

PAP

po/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze