Orban przeciwko podwójnym standardom wobec Polski na forum UE

Świat
Orban przeciwko podwójnym standardom wobec Polski na forum UE
PAP/EPA/Olivier Hoslet

Więcej szacunku dla Polski - w ten sposób premier Węgier Viktor Orban skomentował w piątek podczas unijnego szczytu wcześniejsze wypowiedzi szefa Parlamentu Europejskiego Martina Schulza na temat Polski.

- Nie można stosować podwójnych standardów w UE - to główna zasada. Podwójne standardy były przeciwko Polsce, nie podoba nam się to. Po prostu - powiedział Orban dziennikarzom w Brukseli.

 

Według niego stosowanie podwójnych standardów to wymaganie od jednego kraju czegoś, co nie jest spełniane przez innych. - To nie w porządku, a uczciwość jest ważna. Więcej szacunku dla Polski... - oświadczył węgierski premier przed wejściem na spotkanie przywódców unijnych ws. rozwiązania kryzysu migracyjnego.

 

Poza Orbanem za polskim rządem wstawił się też premier Wielkiej Brytanii David Cameron. Jak relacjonowali dyplomaci, mówił on, że spotkanie "28" nie jest forum, na którym należałoby poruszać tę kwestię. Sama premier Beata Szydło powiedziała dziennikarzom jedynie, że nie była zdziwiona poruszeniem kwestii sytuacji w Polsce przez szefa europarlamentu.

 

Rząd polski musi "znaleźć drogę do wyjścia z obecnego impasu"

 

W czwartek w czasie swojego wystąpienia na szczycie UE Martin Schulz wezwał polski rząd do "znalezienia drogi prowadzącej do wyjścia z obecnego impasu". - UE potrzebuje Polski silnej i demokratycznej - powiedział.

 

Schulz w swoim wystąpieniu na rozpoczęcie szczytu powiedział, że opinia Komisji Weneckiej "poddaje silnej krytyce zaproponowane przez polski rząd zmiany w Trybunale Konstytucyjnym". - Niezależny sąd konstytucyjny jest częścią systemu mechanizmów gwarantujących zachowanie równowagi w polityce. Obecna sytuacja oznacza, że te mechanizmy kontroli i równowagi są zablokowane. W imieniu Parlamentu Europejskiego wzywamy polski rząd do znalezienia drogi prowadzącej do wyjścia z obecnego impasu i zaangażowania w debatę, która naprawi wady ostatnich reform - podkreślił.

 

Dodał, że Parlament Europejski oczekuje, iż Komisja Europejska będzie kontynuować dialog w ramach mechanizmu praworządności i zweryfikuje, czy rząd polski zrealizował w pełni zalecenia Komisji Weneckiej.

 

Rezolucja PE w kwietniu

 

W czwartek największa frakcja w PE, Europejska Partia Ludowa, do której należą PO i PSL, podjęła decyzję, że przygotuje projekt rezolucji dla Parlamentu Europejskiego na temat sytuacji w Polsce. Europosłowie mają się nią zająć na małej sesji plenarnej 27-28 kwietnia.

 

Komisja Wenecka, organ doradczy Rady Europy, przyjęła w ubiegłym tygodniu opinię w sprawie polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Konkluzją jej opinii jest to, że "osłabianie efektywności Trybunału podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa" w Polsce. W opinii mowa jest o tym, że "zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania".

 

PAP

mr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze