Mediator ONZ chce przyspieszenia rozmów ws. Syrii

Świat
Mediator ONZ chce przyspieszenia rozmów ws. Syrii
PAP/EPA/Salvatore Di Nolfi
Staffan de Mistura

Syryjski rząd musi zrobić więcej w sferze przedstawienia swych pomysłów dotyczących przemian politycznych, a nie tylko rozmawiać o zasadach procesu pokojowego - oświadczył w piątek oenzetowski mediator Staffan de Mistura po piątym dniu rokowań w Genewie.

- Spieszy nam się - powiedział dziennikarzom specjalny wysłannik ONZ po - jak to określił - "intensywnym dniu" i spotkaniach z delegacją syryjskiego rządu i Wysokiego Komitetu Negocjacyjnego (HNC), skupiającego główne syryjskie ugrupowania opozycyjne.

 

Mistura powiedział, że dał obu stronom rokowań zadanie domowe do odrobienia tak, żeby negocjacje mogły przyspieszyć w poniedziałek. Jak wskazał, podczas drugiego tygodnia rozmów będzie chciał zbudować "minimalną wspólną platformę" dla lepszego zrozumienia politycznych przemian w Syrii.

 

Trudne rozmowy

 

Od poniedziałku w Genewie toczy się kolejna runda prowadzonych pod auspicjami ONZ niebezpośrednich rozmów pokojowych między przedstawicielami reżimu prezydenta Syrii Baszara el-Asada a delegacją opozycji syryjskiej w sprawie uregulowania trwającego od 2011 roku konfliktu zbrojnego.

 

Wojna kosztowała życie około 270 tys. osób.

 

PAP

pr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze