Ludzie pracy nieśli krzyż z grobu ks. Jerzego Popiełuszki

Polska
Ogólnopolska Droga Krzyżowa Ludzi Pracy na warszawskim Żoliborzu
Galeria zdjęć (13)

Ponad tysiąc osób wzięło udział w piątek w Ogólnopolskiej Drodze Krzyżowej Ludzi Pracy na warszawskim Żoliborzu. Przewodniczył jej proboszcz żoliborskiego Sanktuarium św. Stanisława Kostki ks. Marcin Brzeziński.

W tym roku droga krzyżowa, która wyruszyła sprzed grobu Jerzego Popiełuszki, odbywała sie w intencji kanonizacji księdza Jerzego.

 

- Aby kanonizacja przyniosła obfite owoce wzrostu wiary, nadziei i miłości w kościele powszechnym oraz w naszej ojczyźnie - powiedział proboszcz żoliborskiej parafii ks. Marcin Brzeziński.

 

Krzyż z grobu ks. Popiełuszki

 

Podniesiony z grobu księdza Popiełuszki pięciometrowej wysokości krzyż przeniesiono ulicami Żoliborza do kolejnych stacji drogi krzyżowej. Nieśli go m.in. hutnicy, górnicy, żołnierze, policjanci, strażnicy miejscy, kolejarze, samorządowcy, pracownicy służby zdrowia, związkowcy "Solidarności" i harcerze.

 

Hasłem tegorocznej drogi krzyżowej były słowa: "Oblicze miłosierdzia" - ponieważ odbyła się ona w roku miłosierdzia.

 

Ksiądz Brzeziński powiedział, że podczas drogi krzyżowej nawiązuje się do uczynków miłosierdzia wobec ciała i wobec duszy, aby przypomnieć wszystkim wiernym, że "wiara chrześcijańska nie jest tylko wyznawaniem Boga, ale też ma być czynami czynionymi w imię Pana Boga, przede wszystkim czynami miłości miłosiernej".

 

Aby dobro zwyciężało

 

- Dzisiaj wiele spraw wymaga wielkiego wysiłku i wielkiej wiary, żeby dobro triumfowało. Mamy nadzieję, że także za przyczyną błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki - patrona ludzi pracy, patrona Solidarności - to dobro będzie zwyciężało w nas i wokół nas - mówił ks. Brzeziński.

 

Podkreślił, że w czasie mszy świętej zawsze odmawiane są modlitwy o kanonizację błogosławionego księdza Jerzego i ma dużą nadzieję, że to nastąpi. "Natomiast mamy głęboką ufność, że Kościół znajdzie właściwy moment, więc niczego nie chcemy przyspieszać, ale niech się wypełni wola Boża w tej kwestii" - podkreślił.

 

Podczas nabożeństwa, które rozpoczęło się przy grobie ks. Popiełuszki, modlono się m.in. o "życie w prawdzie i miłości dla wszystkich" oraz o "Boże błogosławieństwo dla naszej ojczyzny, wzywając wstawiennictwa błogosławionego księdza Jerzego i innych patronów".

 

Lampiony i świece

 

Wielu uczestników drogi krzyżowej trzymało zapalone lampiony i świece. Niesiony krzyż poprzedzali harcerze z pochodniami i górnicza orkiestra.

Na zakończenie krzyż złożono na grobie księdza Jerzego Popiełuszki.

 

Ogólnopolska Droga krzyżowa Ludzi Pracy odbyła się na ulicach Żoliborza już po raz szesnasty. Poprzedziła ją msza święta w intencji ludzi pracy.

 

PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie