Grecki szef MSW: obóz Idomeni to współczesny Dachau

Świat
Grecki szef MSW: obóz Idomeni to współczesny Dachau
PAP/EPA/Orestis Panagiotou

Minister spraw wewnętrznych Grecji Panos Kurumplis porównał w piątek obóz dla migrantów Idomeni na granicy z Macedonią do niemieckiego obozu koncentracyjnego Dachau. Wypowiedział się, gdy w Brukseli trwa szczyt UE-Turcja poświęcony kryzysowi migracyjnemu. - Nie waham się powiedzieć, że to współczesny Dachau, rezultat logiki zamkniętych granic - oświadczył podczas pobytu w Idomeni.

Wypowiedź greckiego ministra transmitowała telewizja. Kurumplis wezwał do wzmocnienia bezpieczeństwa i medycznej opieki w obozie.


Greckie władze poinformowały, że w ich kraju utknęło ponad 46 tys. uchodźców i migrantów z powodu zamknięcia w ubiegłym tygodniu granic przez Macedonię i inne kraje bałkańskie.


W prowizorycznym obozowisku Idomeni, planowanym początkowo na 2,5 tys. ludzi, przebywa obecnie ponad 12 tys. osób, w większości z Syrii i Iraku; wśród nich jest wiele dzieci.


Warunki uległy tam zdecydowanemu pogorszeniu po kilkudniowych ulewnych deszczach. Wielu ludzi śpi pod gołym niebem i pojawiły się obawy, by nie doszło do rozprzestrzeniania zakażeń; stwierdzono tam przypadek żółtaczki typu A.


W piątek w Brukseli trwa szczytu Unii Europejskiej, na którym dopracowane ma zostać porozumienie z Turcją o współpracy w celu zahamowania fali migracyjnej.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie