"Dziewczyny na politechniki!". Młode kobiety już nie boją się uczelni technicznych

Polska
"Dziewczyny na politechniki!". Młode kobiety już nie boją się uczelni technicznych
Pixabay.com

Młode kobiety stanowią 37 proc. studentów tego typu uczelni. Z raportu opublikowanego w ramach projektu "Dziewczyny na politechniki!" realizowanego przez Konferencję Rektorów Polskich Uczelni Technicznych i Fundację Edukacyjną Perspektywy wynika, że w porównaniu z 2008 r., liczba dziewczyn na tych uczelniach jest wyższa o 14 tysięcy.

Liczba mężczyzn spadła, w porównaniu z rokiem bazowym, o ponad 20 tysięcy. Spadek ten spowodowany był m.in. likwidacją obowiązkowej służby wojskowej oraz ogólnym spadkiem demograficznym w tej grupie wiekowej.

 

Uczelnie, które osiągnęły największy wzrost w liczbie kobiet, porównując stosunek liczby studentek z roku akademickiego 2009/10 do liczby z roku akademickiego 2015/16 roku, to: Politechnika Świętokrzyska (wzrost udziału dziewczyn o 42,7 proc.), Politechnika Warszawska (o 38,8 proc.), Politechnika Poznańska (37,5 proc.), Politechnika Wrocławska (21,7 proc.) oraz Politechnika Gdańska (14,5 proc.).

 

Chętniej na budownictwo

 

W skali wszystkich publicznych uczelni wyższych w Polsce, w grupie kierunków: technika, przemysł, budownictwo, widać znacznie pokaźniejszy, niż w grupie technologii informacyjnych, wzrost liczby kobiet - o 4 proc. w stosunku do roku 2013/14. W grupie tej studiuje 279 917 osób, z czego 35,9 proc. to kobiety (100 415).

 

Twórcy raportu zwracają także uwagę na nową, pozytywną tendencję - od zeszłego roku zauważalny jest minimalny wzrost zainteresowania młodych kobiet kierunkami informatycznymi. Na razie wynosi on co prawda 0,8 proc., jednak udział kobiet w tej grupie wzrósł już do 13,8 proc.

 

Pań profesor wciąż za mało

 

Trochę gorzej wyglądają statystyki dotyczące kobiet-profesorek wykładających przedmioty techniczne. Na 14 uczelniach technicznych w Polsce w roku akademickim 2015/16 liczba profesorów tytularnych wynosi łącznie 1672. W grupie tej tylko 219 osoby, czyli ok. 13 procent, stanowią kobiety.

 

W roku akademickim 2015/16 na uczelniach technicznych jest już 2762 doktorantek, co stanowi 39 proc. wszystkich słuchaczy studiów trzeciego stopnia.

 

Najgorzej sytuacja kształtuje się we władzach uczelni technicznych. Rektorkami są prof. Maria Nowicka-Skowron z Politechniki Częstochowskiej oraz prof. Monika Madej z Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie. Kanclerkę, Barbarę Nowacką, ma również Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie.

 

Według danych z 2014 roku, kobiety na stanowiskach prorektorek wyższych uczelni technicznych stanowią 8 procent.

 

jak/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie