Zdemontowano największy pomnik Lenina na Ukrainie. Zajęło to 30 godzin

Świat
Zdemontowano największy pomnik Lenina na Ukrainie. Zajęło to 30 godzin
James Cridland/Flickr/CC BY 2.0

W Zaporożu na południowym wschodzie Ukrainy zakończono w czwartek demontaż największego pomnik Lenina w kraju - wraz z postumentem mierzył prawie 20 metrów. Przygotowania do operacji zajęły aż sześć dni. W tym czasie kilka razy rwały się liny, z pomocą których unoszono posąg wodza bolszewickiej rewolucji.

W czwartek po południu Lenin został w końcu oderwany od podstawy pomnika i położony na ziemi, po czym wywieziono go z centrum miasta.

 

Usuwaniu pomnika przyglądało się około 200 gapiów - podała stacja telewizyjna 112.ua. - On dał nam życie i wychował nas na swoich ideach. Nie zapomnimy! To krzyczy moja dusza! - mówiła 88-letnia emerytka, która obserwowała akcję demontażu.

 

 

Pomnik Lenina stanął na centralnym placu Zaporoża w 1964 roku. Jego postać odlano z brązu, zaś podstawę wykuto z różowego granitu. W ostatnich latach podjęto kilka nieudanych prób jego obalenia, a samego Lenina ubierano w tradycyjną ukraińską haftowaną koszulę i w strój piłkarskiej reprezentacji Ukrainy.

 

Ostateczną decyzję o rozebraniu pomnika rada miejska Zaporoża podjęła w lutym. Lokalne władze zobowiązane były do jego usunięcia w związku z przyjętą w ubiegłym roku przez parlament ustawą zakazującą propagandy komunizmu i nazizmu oraz ich symboli.

 

PAP

am/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie