Współcześni mężczyźni płaczą częściej niż ich ojcowie

Technologie
Współcześni mężczyźni płaczą częściej niż ich ojcowie
freeimages.com/michael lorenzo/

Wyniki badań dowiodły, że współcześni mężczyźni płaczą dwa razy tyle, co ich ojcowie. Według naukowców, to dlatego, że jest większe przyzwolenie społeczne na okazywanie zachowań emocjonalnych - podaje brytyjski dziennik "Independent".

W badaniach zleconych przez Universal Channel wzięło udział 2 tys. Brytyjczyków. Większość mężczyzn w średnim wieku przyznawała, że zdarzyło im się publicznie płakać średnio 14 razy w życiu. Z kolei przedstawiciele starszego pokolenia twierdzili, że uronili łzy jedynie 5 razy.

 

Powody płaczu mężczyzn - błahe

 

Autorka artykułu wskazuje też, że powody płaczu mężczyzn są coraz bardziej trywialne. "Łzy nie są zarezerwowane już jedynie dla bardziej ekstremalnych wydarzeń, jak śmierć członka rodziny czy narodziny dziecka" - oceniła.

 

Badania dowiodły również, że 8 na 10 brytyjskich mężczyzn płakało podczas emocjonalnego programu telewizyjnego.

 

Zdaniem cytowanej w artykule psycholog Donny Dowson,  łzy spowodowane  fikcyjnymi programami telewizyjnymi są mniej "skażone" i "pozwalają na czysty wyraz emocji, bez poczucia winy, żalu, dezorientacji i złości, które często towarzyszą rzeczywistym sytuacjom życiowym".

 

- Choć we współczesnym społeczeństwie łzy uronione publicznie  są coraz bardziej akceptowalne, to nadal u większości osób istnieje obawa przed wyśmianiem - wyjaśniła Dawson.  

 

independent.co.uk

wjk/dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze