Egipt: Ukryte pomieszczenia w grobowcu Tutanchamona

Technologie
Egipt: Ukryte pomieszczenia w grobowcu Tutanchamona
Pixabay/Bluesnap

W grobowcu Tutanchamona w Dolinie Królów niemal na pewno znajdują się jeszcze dwie nieodkryte komory. Jedna z nich może być miejscem pochówku macochy faraona, pięknej Nefertiti - podał w czwartek egipski minister ds. starożytności Mamduh el-Damati.

Minister poinformował na konferencji prasowej w Kairze o wstępnych rezultatach badań przeprowadzonych w listopadzie w grobowcu za pomocą specjalistycznego sprzętu przez japońskiego naukowca Hirokatsu Watanabe. Zapowiedział, że pod koniec marca badania, wskazujące "na 90 proc." na obecność pomieszczeń za ścianami, północną i zachodnią oraz znajdującej się tam materii organicznej i metali, zostaną ponowione.

 

Sarkofag członka rodziny faraona

 

Badania wykazały, że części dwóch ścian komory grobowej faraona mają inną temperaturę, co wskazywałoby na istnienie za nimi kolejnych pomieszczeń. W jednym z nich zdaniem Damatiego może znajdować się sarkofag członka rodziny faraona. Nie wymienił on jednak Nefertiti, ukochanej żony Echnatona, który był ojcem Tutanchamona.

 

Obecne odkrycie może potwierdzić tezę brytyjskiego archeologa i egiptologa Nicholasa Reevesa, że znajduje się tam komora grobowa legendarnej żony Echnatona. Analizując wysokiej rozdzielczości skany ścian komory grobowca, dostrzegł on ślady, jak twierdzi, zamurowanych przez budowniczych portali, z których jeden, na północnej ścianie, prowadzi do "nienaruszonego pochówku prawdziwej właścicielki grobowca - Nefertiti".

 

Ale spekulacje Reevesa odrzuca były egipski szef Rady Starożytności, archeolog Zahi Hawas. Według niego mumią Nefertiti jest jedna z mumii z Doliny Królowych, przechodzących obecnie testy DNA.

 

Popularne miejsce pochówku

 

Tebańska Dolina Królów niedaleko Luksoru na południu Egiptu była miejscem pochówków przez około pół tysiąca lat, od ok. 1540 r. p.n.e. Większość znajdujących się tam grobowców została splądrowana jeszcze w starożytności i nietknięte komory grobowe są dużą rzadkością. Dlatego sensacją stało się w listopadzie 1922 roku odkrycie Howarda Cartera i jego chlebodawcy, lorda Carnarvona. W grobowcu Tutanchamona znaleźli oni ponad 5 tys. przedmiotów sprzed 3300 lat, z których część wykonano z litego złota.

 

Tutanchamon wstąpił na tron około roku 1333 p.n.e. jako mniej więcej 10-letni chłopiec. Zmarł nagle w roku 1323 p.n.e. Jego trwające zaledwie dziesięć lat panowanie wiąże się z przywróceniem tradycyjnej religii, w miejsce której ojciec Tutanchamona wprowadził monoteistyczny kult boga słońca Atona.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie