Polska młodzież często sięga po marihuanę. 4. miejsce w raporcie WHO

Technologie
Polska młodzież często sięga po marihuanę. 4. miejsce w raporcie WHO
MarihuanayMedicina/Flickr (CC BY-SA 2.0)

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przebadała używanie marihuany wśród 15-latków w 42 krajach Europy, Kanadzie i Izraelu. W badaniach pytano m.in. o to czy kiedykolwiek używali tego narkotyku. Polscy nastolatkowie zajęli wysokie 4. miejsce - 22 proc. dziewcząt i 26 proc. chłopców przyznało się do zażywania konopi. Niepokoją też wysokie wyniki polskiej młodzieży dotyczące palenia papierosów.

Badanie WHO poświęcone zostało ryzykownym zachowaniom wśród nastolatków, takim jak palenie papierosów, picie alkoholu czy palenie marihuany. Młodzi Polacy uzyskali wysoką pozycję w rankingu w trzech przypadkach – palenia marihuany oraz palenia papierosów przynajmniej raz w tygodniu (dla różnych grup wiekowych). W pozostałych zestawieniach dzieci i młodzież z Polski plasują się zazwyczaj w połowie zestawień.


Marihuana: polska młodzież wyżej od czeskiej


W rankingu 15-latków, którzy odpowiedzieli twierdząco na pytanie, czy kiedykolwiek palili marihuanę pierwsze miejsce uzyskała Francja, w której do zażycia narkotyku przyznało się 26 proc. dziewczyn i 29 proc. chłopców. Kolejne miejsca należą do Estonii, Szwajcarii i Polski (odpowiednio 22 i 26 proc.). Znane z liberalnego podejścia do korzystania z marihuany Czechy uplasowały się na szóstym miejscu. Gdy zapytano o spożycie narkotyku w ciągu ostatnich 30 dni, Polscy nastolatkowie znaleźli się na 6. miejscu.


Dużo 13-latków pali papierosy


Badacze zapytali również 11-latków o to, czy palą papierosy przynajmniej raz w tygodniu. Pozytywnie odpowiedziało po 2 proc. dziewczynek i chłopców w tym wieku z Polski (6. miejsce na liście). Trzy pierwsze należą kolejno do Grenlandii, Izraela i Rosji.  Co ciekawe, aż 9 proc. 13-letnich chłopców przyznało się regularnego palenia papierosów w Grenlandii i Izraelu.


Gdy to samo pytanie zadano 13-letnim nastolatkom okazało się, że odpowiedzi polskiej młodzieży dały nam 3. miejsce w zestawieniu, za Grenlandią i Rosją. 8 proc. chłopców i 7 proc. dziewcząt w wieku 13 lat przyznało się do palenia papierosów przynajmniej raz w tygodniu. Na szczęście, w tym samym zestawieniu 15-latków polska młodzież "spadła" na 11. miejsce.

 

WHO

am/kan

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze