Sejmowi prawnicy krytycznie o projekcie ustawy o lekach dla seniorów. Komisje go przyjęły

Polska
Sejmowi prawnicy krytycznie o projekcie ustawy o lekach dla seniorów. Komisje go przyjęły
PAP/Leszek Szymański

Przepisy mogą naruszać konstytucyjną zasadę równego dostępu obywateli do świadczeń - taką opinię wydało Biuro Analiz Sejmowych o ustawie ws. bezpłatnych leków dla seniorów. Zdaniem ekspertów BAS, w projekcie brak jest uzasadnienia, dlaczego przyjętą granicą otrzymania darmowych leków jest 75. rok życia. Dwie sejmowe komisje, senioralna oraz zdrowia, pozytywnie zaopiniowały dziś projekt ustawy.

Dwie analizy, do których dotarło Radio ZET, sporządzone zostały przez Biuro Analiz Sejmowych dla wiceprzewodniczącego sejmowej komisji zdrowia z PiS, Tomasza Latosa.

 

Eksperci, którzy je opracowali, zwrócili uwagę na to, że "problemy zdrowotne i zwiększone wydatki na leki dotyczą także kobiet ciężarnych, rencistów oraz emerytów przed 76. rokiem życia".

 

W ekspertyzach piszą też o skutkach finansowych dla NFZ z tytułu refundacji leków dotychczas niewykupowanych. - Przyjęta zasada, że recepty wystawiać będą mogli tylko lekarze podstawowej opieki medycznej prowadzi wręcz do zmniejszenia dostępu do bezpłatnych leków dla seniorów - uważają prawnicy BAS.

 

Bezpłatne leki dla osób, które ukończyły 75. rok życia, były jedną z zapowiedzi z expose premier Beaty Szydło. 9 lutego rząd przyjął projekt ustawy, który zakłada, że medykamenty, które będą przysługiwały nieodpłatnie osobom powyżej 75. roku życia, znajdą się w odrębnym wykazie listy leków refundowanych oznaczonych kategorią "S".

 

Miliony na darmowe leki

 

Pierwszy tzw. wykaz "S" minister zdrowia ma ustalić do 1 września. Wykaz ten będzie stopniowo rozszerzany. Recepty na bezpłatne leki i wyroby medyczne dla osób starszych będą mogli przepisywać lekarze i pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej.

 

W projekcie znalazły się także przepisy nowelizujące tzw. ustawę refundacyjną, których celem jest zagwarantowanie pacjentom większej swobody w wyborze medykamentów innych niż przypisane na recepcie, jeśli nie powoduje to powstania różnic terapeutycznych.

 

W środę sejmowe komisje na wspólnym posiedzeniu pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy dającej osobom po 75. roku życia prawo do bezpłatnych leków znajdujących się na tzw. liście "S". Za poparciem projektu głosowało 29 posłów, a 12 wstrzymało się od głosu. Nikt nie był przeciwny. Odrzucono propozycję poprawki przewodniczącego komisji zdrowia Bartosza Arłukowicza (PO), aby bezpłatne leki seniorom mogli przepisywać też inni lekarze niż lekarze podstawowej opieki zdrowotnej.

 

Sama ustawa ma być przyjęta przez Sejm jeszcze w czasie obecnego posiedzenia.

 

Według zapowiedzi Ministerstwa Zdrowia, darmowe leki dla seniorów w tym roku będą kosztowac budżet 125 mln zł, a w przyszłym - ponad 560 mln zł.

 

Rząd zakłada, że po wejściu w życie ustawy rachunki seniorów po 75. roku życia za leki refundowane zmniejszą się o ponad 40 proc. w 2016 r., a w kolejnych latach, wraz ze wzrostem finansowania programu, o ponad 60 proc.

 

Radio Zet, PAP

jak/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie