Resort finansów: usługa wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego za kilka dni

Biznes
Resort finansów: usługa wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego za kilka dni
vvv

- Planujemy, że do końca tego tygodnia ta usługa będzie już funkcjonować - poinformował w środę Paweł Jurek z biura prasowego resortu finansów. Usługa (PFR - pre-filed tax return) obejmie druki PIT-37 i zeznanie PIT-38 za rok 2015. Będą mogły z niej skorzystać osoby rozliczające się indywidualnie, jak i wspólnie z małżonkiem oraz rodzice samotnie wychowujący dzieci.

Usługa ma być dostępna na Portalu Podatkowym http://www.finanse.mf.gov.pl/web/wp/pp.

 

Jurek poinformował też, że PIT z rozliczeniem za ubiegły rok będzie można złożyć do 2 maja, ponieważ ostatni dzień kwietnia wypada w tym roku w sobotę, czyli dzień wolny od pracy. Ministerstwo proponuje jednak, aby rozliczenia nie odkładać na ostatni moment.

 

- Zachęcamy do rozliczenia w sposób elektroniczny, ponieważ jest to szybsze, łatwiejsze i bezpieczniejsze - namawia Jurek. Wyjaśnił, że przy rozliczeniu tradycyjnym w wersji papierowej zdarzają się często drobne błędy rachunkowe, które potem trzeba korygować. W przypadku rozliczeń elektronicznych, system e-Deklaracje pomaga podatnikom w rozliczeniu.

 

Według informacji ministerstwa, do tej pory złożono już 4,3 mln elektronicznych PIT-ów za zeszły rok, podczas gdy w ubiegłym roku system przyjął ponad 7 mln elektronicznych deklaracji PIT.

 

W ostatni weekend PIT-a można było złożyć w kilkudziesięciu centrach handlowych Polski. Przez trzy dni (od 11-13 marca) pracownicy urzędów skarbowych dyżurowali w centrach handlowych w 55 miastach w całej Polsce. Pomagali wypełnić zeznanie podatkowe i wysłać je elektronicznie bezpośrednio do urzędu skarbowego.

 

- W ten sposób z galerii handlowych wysłano ponad 10 tys. deklaracji podatkowych, a pracowników urzędów skarbowych odwiedziło około 15 tys. osób - powiedział Jurek.

 

16 kwietnia dzień otwarty w urzędach skarbowych

 

Kolejne akcje związane z rozliczeniami resort finansów przewiduje w przyszłym miesiącu: w sobotę, 16 kwietnia, planowany jest dzień otwarty urzędów skarbowych, a w dniach 28-29 kwietnia urzędy skarbowe będą czynne dłużej niż zwykle.

 

- To okazja dla osób, które od poniedziałku do piątku nie mają możliwości, żeby spotkać się z urzędnikami i zadać im konkretne pytanie - wskazał.

 

Podatnicy mogą liczyć też na zdalną pomoc. Dzięki aplikacji na stronie www.szybkipit.pl można zapytać o każdą kwestię dotyczącą rocznego rozliczenia podatkowego.

 

PAP

dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze