FIFA potwierdza: organizacja MŚ w 2010 roku została kupiona

Sport
FIFA potwierdza: organizacja MŚ w 2010 roku została kupiona
Ryan Fung/Flickr.com
Zdjęcie ilustracyjne

W dokumentach opublikowanych na swojej stronie międzynarodowa federacja piłkarska przyznała, że Republika Południowej Afryki zapłaciła 10 mln dol. łapówek za głosy przyznające prawo do organizacji mistrzostw świata w 2010 roku. Ponadto stwierdzono nieprawidłowości przy wyborze gospodarza mundialu w 1998 roku. FIFA od osób, które brały łapówki, teraz będzie chciała uzyskać odszkodowanie.

Federacja w tej sprawie przekazała odpowiednie dokumenty amerykańskim śledczym, którzy prowadzą śledztwo w sprawie korupcji w FIFA. Dotyczą one 41 osób, działaczy FIFA i innych piłkarskich organizacji - to m.in. były członek Komitetu Wykonawczego FIFA Chuck Blazer oraz byli wiceprezydenci FIFA Jack Warner i Jeffrey Web.

 

Autorzy komunikatu oświadczyli, że FIFA chce odzyskać pieniądze, które miały zostać przeznaczone na rozwój światowego futbolu, a trafiły do kieszeni działaczy, którzy "chcieli się wzbogacić". Odszkodowanie ma również pokryć wydatki, które organizacja poniosła z tytułu wynagrodzenia i innych bonusów od organizacji za okres pracy nieuczciwych działaczy.

 

Ponadto odszkodowanie ma zrekompensować straty w kwestii reputacji, własności intelektualnej i relacji biznesowych, z którymi federacja zmaga się z powodu korupcyjnych zachowań byłych działaczy.

 

- Kiedy FIFA odzyska te pieniądze, zostaną przeznaczone na pierwotny cel: na rzecz rozwoju międzynarodowego futbolu - powiedział nowy szef organizacji Gianni Infantino.

 

Powolny upadek Blattera

 

Atmosfera w światowej federacji piłkarskiej gęstniała już od 2002 roku, kiedy Sepp Blatter uzyskał pierwszą reelekcję na stanowisko prezydenta FIFA. Przeciwnicy Szwajcara informowali o niejasnościach finansowych w jego organizacji. W kolejnych latach wątpliwości wzbudziło przyznanie praw do organizacji mistrzostw świata w 2018 i 2022 roku odpowiednio Rosji i Katarowi.

 

W kwietniu 2013 roku Komisja Etyki FIFA zakończyła jednak śledztwo dotyczące łapówek przy przyznaniu praw do organizacji tych mundiali, a Blatter został oczyszczony z wszelkich zarzutów.

 

Sprawa ponownie nabrała rozpędu w maju 2015 roku, kiedy w Zurychu przed kongresem FIFA zatrzymano 14 działaczy. W sumie oskarżono o korupcję i pranie brudnych pieniędzy 42 osoby.

 

Pomimo zamieszania Blatter został ponownie wybrany na szefa FIFA - tylko po to, żeby po kilku dniach oświadczyć, że rezygnuje, a następnie... rozmyślić się i zapowiedzieć start w kolejnych wyborach - w których ostatecznie nie wystartował, ponieważ w grudniu Komisja Etyki nałożyła na niego oraz prezydenta UEFA Michela Platiniego 8-letni zakaz działalności w strukturach federacji.

 

W lutym na prezydenta FIFA wybrano Gianniego Infantino, który zapowiedział podjęcie starań o odbudowanie wizerunku organizacji.

 

fifa.com, polsatnews.pl

pr/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie