Brytyjski profesor deportowany z Turcji. Oskarżony o propagowanie terroryzmu

Świat
Brytyjski profesor deportowany z Turcji. Oskarżony o propagowanie terroryzmu
Flickr/Luca Sartoni/CC BY 2.0

Profesor uniwersytetu Bilgi w Stambule po 25 latach pobytu w Turcji został w środę deportowany pod zarzutem propagowania terroryzmu, gdyż władze znalazły w jego torbie ulotki zapraszające na obchody kurdyjskiego Nowego Roku.

Chris Stephenson wykładał informatykę. We wtorek udał się do sądu, gdzie za propagowanie terroryzmu odpowiadało trzech pracowników naukowych stambulskich uczelni. Strażnicy przeszukali jego torbę, w której znaleźli ulotki wydane przez jedno z kurdyjskich ugrupowań. Wtedy zatrzymała go policja.

 

Na ulotce słowa "samostanowienie Kurdów"


Następnie w trybie administracyjnym - bez procesu i prawa do obrony - wydana została decyzja o natychmiastowym wydaleniu z kraju Brytyjczyka, który w środę opuścił kraj. Ma żonę Turczynkę i 13-letnią córkę.


Jego adwokat zapowiedział złożenie odwołania od decyzji o deportacji. Pretekstem do postawienia zarzutu propagowania terroryzmu były umieszczone na ulotce słowa "samostanowienie Kurdów" oraz widniejąca na nich barykada. Tureckie władze nie wydały w tej sprawie żadnego komunikatu.

 

Zaostrzenie ścigania "propagandy terrorystycznej"


W poniedziałek, dzień po samobójczym zamachu w Ankarze, o którego przeprowadzenie podejrzewa się kurdyjskich rebeliantów, prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zapowiedział zdefiniowanie na nowo polityki przeciwko terroryzmowi i zapowiedział m.in. bezwzględne ściganie wszystkich podejrzanych o wspieranie czy propagowanie terroryzmu, włączając w to posłów do parlamentu, naukowców czy dziennikarzy. W ciągu ostatniej doby wielu przedstawicieli świata uniwersyteckiego oraz prawników zostało zatrzymanych pod tego rodzaju zarzutami.


Władze zapowiedziały zaostrzenie ścigania "propagandy terrorystycznej", która obecnie jest występkiem podlegającym karze do 5 lat więzienia, a która miałaby stać się przestępstwem zaliczanym do kategorii zbrodni.


PAP

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie