Prezydent: sytuacja wokół Trybunału Konstytucyjnego to problem polityczny, a nie prawny

Polska
Prezydent: sytuacja wokół Trybunału Konstytucyjnego to problem polityczny, a nie prawny
PAP/EPA/MATEJ DIVIZNA

- Mamy problem, ale bardziej polityczny niż prawny, wywołany przez obecną opozycję jeszcze wtedy, kiedy rządziła w Polsce - ocenił we wtorek sytuację związaną z TK prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że liczy, iż uda się wypracować rozwiązanie, które będzie do przyjęcia dla wszystkich stron.

Mamy problem, ale bardziej polityczny niż prawny, wywołany przez obecną opozycję jeszcze wtedy, kiedy rządziła w Polsce - ocenił we wtorek sytuację związaną z TK prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że liczy, iż uda się wypracować rozwiązanie, które będzie do przyjęcia dla wszystkich stron.

 

Prezydent, który przebywa z wizytą w Pradze, był pytany we wtorek na konferencji prasowej, czy zamierza zaangażować się w próbę rozwiązania kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego.

 

- Rzeczywiście mamy problem, ale to jest problem bardziej polityczny niż prawny. Problem, który został wywołany przez obecną opozycję, wtedy kiedy jeszcze rządziła w Polsce, tuż przed wyborami. Problem, do którego, niestety, w sposób aktywny włączył się Trybunał Konstytucyjny - podkreślił prezydent.

 

"Ilu będzie prawników, tyle będzie stanowisk w tej sprawie"

 

Zdaniem Andrzeja Dudy to nie jest problem prawny, "bo ilu będzie prawników, tyle będzie stanowisk w tej sprawie". Jak mówił, problem powinien zostać rozwiązany na "drodze politycznej".

 

- Dzisiaj nie mam żadnych wątpliwości, że jest potrzeba znalezienia rozwiązania (...) , po to żeby rozwiązać kryzys polityczny, który został przez obecną opozycję wywołany i liczę na to, że takie rozwiązanie będziemy w stanie znaleźć, że Polacy zdobędą się na to, aby usiąść przy jednym stole i wypracować takie rozwiązanie, które będzie dla wszystkich stron do przyjęcia - powiedział Andrzej Duda.

 

Rozwiązanie konliktu politycznego - polityczne

 

W opinii prezydenta w raporcie przedstawionym przez Komisję Wenecką "jest jednoznaczne wskazanie, że konflikt ma podłoże polityczne, że został wywołany przez obecną opozycję i że przy stole politycznym powinien w związku z tym zostać rozwiązany".

 

Komisja Wenecka, organ doradczy Rady Europy, przyjęła w piątek opinię w sprawie polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Wystąpił o nią w grudniu szef MSZ Witold Waszczykowski. Komisja Wenecka poinformowała, że konkluzją jej opinii jest to, że "osłabianie efektywności Trybunału podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa" w Polsce. W opinii mowa jest o tym, że "zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania".

 

W weekend premier Beata Szydło zdecydowała o skierowaniu opinii Komisji Weneckiej ws. zmian w przepisach o TK autorstwa PiS do Sejmu, by tam wypracowano rozwiązanie sporu wokół Trybunału.

 

TK orzekł 9 marca, że kilkanaście zapisów nowelizacji ustawy o TK, autorstwa PiS, jest niekonstytucyjnych. TK uznał, że cała nowela jest sprzeczna m.in. z konstytucyjną zasadą poprawnej legislacji. Według rządu nie był to wyrok i nie będzie publikowany. Komisja Wenecka zarekomendowała opublikowanie orzeczenia.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie