Jerzy Trela Człowiekiem Teatru 2016 r.

Kultura
Jerzy Trela Człowiekiem Teatru 2016 r.
Polsat News
Jerzy Trela Człowiekiem Teatru 2016 r.

Aktor teatralny i filmowy oraz pedagog Jerzy Trela został laureatem trzeciej edycji nagrody im. Zygmunta Huebnera, otrzymał także tytuł Człowieka Teatru 2016. Wyróżnienie przyznali członkowie Rady Fundacji Teatru Myśli Obywatelskiej im. Zygmunta Hübnera.

W skład kapituły wchodzą Barbara Borys-Damięcka, Ewa Dałkowska, Joanna Huebner-Wojciechowska, Krystyna Janda, Janusz Gajos, Kazimierz Kaczor, Stanisław Radwan, Jacek Sieradzki, Allan Starski, a także laureaci poprzednich edycji nagrody - Anna Augustynowicz i Jan Englert. Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się w poniedziałek w Teatrze Powszechnym w Warszawie.

 

W zgodzie z myślą Hübnera

 

Nagroda przyznawana jest w uznaniu działalności teatralnej, pozostającej w zgodzie z myślą i pracą Zygmunta Hübnera - aktora, reżysera, publicysty i pedagoga, a także patrona stołecznego Teatru Powszechnego.

 

Jak podkreślają organizatorzy, ma ona na celu promowanie twórców podejmujących dzieło Huebnera oraz nagrodzenie ich fachowości i zawodowej rzetelności, dobrze pojętej pracowitości, globalnego spojrzenia na teatr, obywatelskiej odpowiedzialności i wszechstronności, a także zwrócenie uwagi dyrektorów i menadżerów kultury teatralnej na trud organizowania działań teatralnych w duchu myśli obywatelskiej. Celem nagrody jest także propagowanie kryteriów oceny pozycji artysty "mierzonej rzeczywistymi dokonaniami w sferze twórczości" oraz przywrócenie sensu "pojęciu sukcesu artystycznego i kariery artystycznej, opartych na artyzmie i sztuce, pojętej jako misja społeczna, kształtująca wrażliwość widzów, tworząca społecznąświadomość i tożsamość".

 

Filmowy debiut z Klossem

 

Jerzy Trela (ur. 1942) jest aktorem teatralnym i filmowym oraz profesorem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Zagrał w życiu około 350 ról. Ukończył Wydział Aktorski krakowskiej PWST (1969). Współtworzył krakowski Teatr Stu.

 

Zadebiutował jeszcze w trakcie studiów w serialu telewizyjnym "Stawka większa niż życie". Na deskach teatralnych wystąpił po raz pierwszy w 1969r. - zagrał główną rolę w "Nosie" Gogola w krakowskim Teatrze Rozmaitości.

 

Gustaw, Konrad, Raskolnikow

 

Wcielił się także w postać m.in. Gustawa i Konrada w "Dziadach" Mickiewicza (reż. Konrad Swinarski, 1973), Jaszy w "Wiśniowym Sadzie" Czechowa (Jerzy Jarocki, 1975);, Raskolnikowa w "Zbrodni i karze" Dostojewskiego (Maciej Prus, 1977) i Klaudiusza w "Hamlecie" Szekspira (Andrzej Wajda, 1981).

 

Na dużym ekranie zagrał np. rolę Jagiełły w "Kolumbach" (reż. Janusz Morgenstern, 1970), Męża Ireny w "Kobiecie samotnej" (Agnieszka Holland, 1981), Hiszpana w "Matce Królów" (Janusz Zaorski, 1982), Pana Bronka w "Trzech kolorach. Białym" (Krzysztof Kieślowski, 1993) i Podkomorzego w "Panu Tadeuszu" (Andrzej Wajda, 1999).

 

PAP

hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze