Gershwin i jego "Trzy preludia" w Warszawie

Kultura
Gershwin i jego "Trzy preludia" w Warszawie
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN/W. Kryński

Interpretacje muzyki żydowskiej w wykonaniu amerykańskich kompozytorów żydowskiego pochodzenia, zostaną wykonane 16 marca w warszawskim Muzeum POLIN. W programie utwory m.in. George'a Gershwina, Louisa Gruenberga i Chasona Goldschmitza.

W holu głównym warszawskiego Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zabrzmią w środowy wieczór m.in. "Trzy preludia" George'a Gershwina, "Four Diversions" Louisa Gruenberga, a także - po raz pierwszy w Europie - "Yom HaShoah" Chasona Goldschmitza.

 

Młodzi muzycy z nowojorskich uczelni

 

W programie koncertu znalazły się także inne utwory amerykańskich kompozytorów żydowskiego pochodzenia. Wykonają je muzycy grupy SPEAKmusic, młodzi instrumentaliści i kompozytorzy, związani z prestiżowymi nowojorskimi muzycznymi uczelniami Juilliard School of Music i Columbia University.

 

Wieczór rozpocznie się od wykonania dwóch utworów autorstwa Dalit Warshaw - amerykańskiej kompozytorki młodego pokolenia, której dzieła wykonywały już m.in. New York Philharmonics oraz Israeli Philharmonics pod kierownictwem Zubina Mehty. Podczas koncertu w POLIN wybrzmią prace "The +Dreidl+ Variations" z 2010 r. oraz "Saba and Forgotten Souls" z 1990 r. Kompozytorka-pianistka osobiście wykona swoje utwory.

 

Premiera "Yom HaShoah" w Europie

 

Wydarzeniem wieczoru będzie europejska premiera utworu na altówkę i harfę "Yom HaShoah" z 2011 r., autorstwa 20-letniego amerykańskiego kompozytora Chasona Goldschmitza. Mimo młodego wieku Goldschmitz już dziś jest cenionym w Stanach kompozytorem i dyrygentem. W ubiegłym roku zdobył pierwszą nagrodę Juilliard Orchestra Composers Competition, a jego utwór "Ghosts of Iron, Memories of Stone" miał swoją premierę w nowojorskim Lincoln Center. "Yom HaShoah" wykona w środę on sam - na altówce - oraz harfistka Zuzanna Elster.

 

W programie środowego koncertu znalazły się także: "Three Preludes" George'a Gershwina, jednego z najpopularniejszych amerykańskich kompozytorów XX wieku, który wprowadził do swojej muzyki elementy zaczerpnięte z muzyki rozrywkowej, jazzu. Do jego najsłynniejszych prac zalicza się m.in. "Błękitna rapsodia" z 1924 r., "Porgy and Bess" z 1935 czy "Amerykanin w Paryżu" z 1928 roku. Jego "Three Preludes" wykona w POLIN Dalit Warshaw (fortepian) i Joseph Morag (skrzypce).

 

Twórcy opowiedzą o muzyce

 

"Four Diversions" Louisa Gruenberga z 1932 r. wykonają: Emi Ohi Resick, Joseph Morag (skrzypce), Chason Goldschmitz (altówka) i Amy Kang (wiolonczela). Publiczność wysłucha również "Cafe Music" autorstwa Paula Schoenfielda, z 1985 r. Utwór wykonają: Joseph Morag (skrzypce), Amy Kang (wiolonczela) i Deborah Bradley-Kramer (fortepian).

Przed rozpoczęciem koncertu zaplanowano rozmowę z twórcami na temat nowej amerykańskiej muzyki żydowskiej.

 

PAP

hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze