CBOS: rząd ma wciąż więcej zwolenników niż przeciwników

Polska
CBOS: rząd ma wciąż więcej zwolenników niż przeciwników
PAP/Radek Pietruszka

36 proc. Polaków wyraża w marcu poparcie dla gabinetu Beaty Szydło; 33 proc. zalicza się do jego oponentów - wynika z sondażu CBOS "Notowania rządu po 100 dniach urzędowania". 44 proc. wyraża satysfakcję, że na czele rządu stoi Beata Szydło, a 41 proc. jest przeciwnego zdania.

Zwolenników Beaty Szydło na stanowisku premiera przybyło o jeden punkt procentowy w stosunku do lutego; oponentów przybyło o 2 punkty procentowe; 15 proc. nie miało zdania (spadek o 3 punkty proc.).

 

Przeciw: wykształceni, bogaci z wielkich miast identyfikujący się z lewicą

 

Poparcie dla Beaty Szydło, jako szefowej rządu deklarują najczęściej respondenci określający swoje poglądy, jako prawicowe (74 proc.). Do jej przeciwników zaliczają się najczęściej ankietowani o poglądach lewicowych (74 proc.), mieszkańcy największych miast (64 proc.), osoby o najwyższych dochodach per capita (57 proc.) i ankietowani z wykształceniem wyższym (51 proc.).

 

Autorzy badania wskazują, że od stycznia br. nieznacznie, lecz systematycznie zwiększa się zarówno odsetek badanych oceniających działalność rządu w sposób pozytywny, jak i krytycznych. Maleje natomiast udział opinii niejednoznacznych. Obecnie 44 proc. badanych wyraża zadowolenie z rezultatów pracy rządu, a dwóch na pięciu (40 proc.) ocenia je negatywnie. Mniej więcej, co szósty badany (16 proc.) nie ma w tej sprawie zdania.

 

Przekonanie, że polityka rządu sprzyja poprawie sytuacji gospodarczej w kraju najczęściej wyrażają ankietowani o poglądach prawicowych (71 proc.), a pesymizm wyrażają najczęściej badani o poglądach lewicowych (76 proc.).

 

Badanie zostało przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich, wspomaganych komputerowo w dniach 2-9 marca 2016 r. na liczącej 1034 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie