Angelina Jolie w obozie dla uchodźców

Świat
Angelina Jolie w obozie dla uchodźców
PAP/EPA/Lucie Parsaghian

Aktorka i specjalna wysłanniczka ONZ ds. uchodźców Angelina Jolie odwiedziła we wtorek syryjskich uchodźców w dolinie Bekaa w Libanie, apelując do świata o zmierzenie się z przyczynami globalnego kryzysu uchodźczego. - Nie możemy działać tylko udzielając pomocy humanitarnej zamiast podejmowania działań dyplomatycznych i poszukiwania rozwiązań politycznych - powiedziała Jolie.

W dolinie Bekaa znalazły schronienie setki tysięcy Syryjczyków, którzy uciekli z kraju przed wojną i prześladowaniami. W sumie w Libanie jest ponad milion syryjskich uchodźców, którzy obecnie stanowią jedną piątą jego ludności.

 

Jolie powiedziała, że pierwotnie liczyła na to, że przyjedzie do Libanu, by pomagać uchodźcom w powrocie do domu w piątą rocznicę wybuchu syryjskiej wojny domowej. - Jest tragiczne i haniebne, że wciąż jest do tego tak daleko - powiedziała.

 

 

Gorzej niż podczas II wojny światowej

 

ONZ szacuje, że obecny kryzys uchodźczy ma większą skalę niż ucieczki i przesiedlenia ludności spowodowane II wojną światową. Ogrom katastrofy humanitarnej pokazuje fakt, że zmuszona do opuszczenia miejsca zamieszkania została połowa przedwojennej populacji Syrii, liczącej ok. 23 miliony mieszkańców.

 

Około 5 milionów uciekło za granicę, głównie do sąsiedniego Libanu, Jordanii, Iraku i Turcji, skąd część przedostała się do Europy.

 

 

 

Kryzys migracyjny najbardziej odczuwalny na Bliskim Wschodzie i w Afryce Płn.

 

Jolie podkreślała, że choć uwaga międzynarodowej opinii skoncentrowana jest na skutkach kryzysu uchodźczego w Europie, to jednak dziś, podobnie jak przez minionych pięć lat, najbardziej dotyka on kraje Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.

 

Międzynarodowa organizacja pomocowa OXFAM ostrzegła we wtorek, że libańskim gminom zaczyna brakować miejsca na grzebanie zmarłych uchodźców.

 

PAP

po/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie