4 września Matka Teresa z Kalkuty zostanie ogłoszona świętą

Świat
4 września Matka Teresa z Kalkuty zostanie ogłoszona świętą
PAP/EPA/THOMAS CHENG

Podczas dzisiejszego konsystorza w sprawach kanonizacyjnych papież Franciszek postanowił, że kanonizacja Matki Teresy z Kalkuty odbędzie się 4 września wcześniej 5 czerwca nowym polskim świętym zostanie Stanisław Papczyński - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

- Jestem krwi albańskiej, obywatelką Indii, z wiary jestem siostrą katolicką, a z racji swego powołania należę do świata. Ale gdy chodzi o serce, należę całkowicie do Serca Jezusowego - wyznała kiedyś  Matka Teresa. 

 

Urodziła się 26 sierpnia 1910 r. w rodzinie albańskiej w Skopje, ale większą część swego życia spędziła w Indiach. Troszczyła się o najuboższych, opuszczonych i najbardziej potrzebujących, za co w 1979 otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla.

 

Zmarła 5 września 1997 w Kalkucie. Papież Jan Paweł II zezwolił na rozpoczęcie jej procesu beatyfikacyjnego już w dwa lata po śmierci, a więc przed upływem wymaganych 5 lat. A 19 października 2003 osobiście ogłosił ją błogosławioną na placu św. Piotra w Rzymie.

 

Nowy polski święty


Watykan poinformował dziś także, że założyciel zgromadzenia księży marianów, błogosławiony Stanisław Papczyński (1631-1701), będzie kolejnym polskim świętym.

 

Założyciel pierwszego polskiego zakonu pochodził z okolic Starego Sącza. Jego biografowie podają, że w 1654 roku wstąpił do pijarów i przyjął imię zakonne Stanisław od Jezusa Maryi. Wystąpił jednak z tego zakonu w związku z falą krytyki i zarzutów, ponieważ bronił surowej dyscypliny.

 
 

Kilka lat później założył zakon marianów. Napotkał jednak na trudności w uzyskaniu zgody Rzymu na jego powołanie. Czekał na nią ponad 20 lat i podróżował do Watykanu w tej sprawie. Dopiero w 1699 roku papież Innocenty XII zatwierdził założenie zakonu marianów. Dwa lata później Papczyński zmarł w Górze Kalwarii koło Warszawy.

 

Jego proces beatyfikacyjny został otwarty w 1767 roku, ale na prawie trzy stulecia został potem odłożony, przede wszystkim z powodów historycznych - zaborów i wojen. Watykan przystąpił ponownie do badania dokumentów na temat założyciela marianów w 1977 roku.

 

PAP/KAI

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie