Turcja: 11 osób zatrzymanych w związku z zamachem w Ankarze

Świat
Turcja: 11 osób zatrzymanych w związku z zamachem w Ankarze
PAP/EPA/SEDAT SUNA

"Bardzo poważne i niemal pewne" ustalenia wskazują, że za niedzielnym zamachem w Ankarze, w którym zginęło 37 osób, stała Partia Pracujących Kurdystanu (PKK) - powiedział w poniedziałek dziennikarzom turecki premier Ahmet Davutoglu. Jak poinformował, dotychczas w związku z atakiem zatrzymano 11 podejrzanych.

Do niedzielnego aktu terroru doszło przy placu Kizilay, który jest jednym z głównych węzłów komunikacyjnych tureckiej stolicy, w pobliżu parku Guven. Nie przyznała się do niego żadna organizacja, ale tureckie władze niemal natychmiast wskazały na kurdyjskich bojowników.

 

Odnosząc się do zarzutów pod adresem PKK, premier Davutoglu oznajmił, że "za każdym razem, kiedy organizacja terrorystyczna jest przyciskana i w trudnej sytuacji z powodu operacji sił bezpieczeństwa, angażuje się ona w działania wymierzone bezpośrednio w cywilów".

 

Tureckie władze: Kurdyjka wśród zamachowców

 

Według tureckich władz na 37 osób, które zginęły w niedzielnym ataku, 35 zidentyfikowano jako ofiary.

 

Jednym z zamachowców samobójców "definitywnie" była kobieta - oświadczył wicepremier Numan Kurtulmus. Na konferencji prasowej dodał, że drugim zamachowcem był mężczyzna, ale jego tożsamość trzeba jeszcze potwierdzić.

 

Turecka armia i policja od kilku miesięcy prowadzą operacją militarną na zamieszkanym w większości przez Kurdów południowym wschodzie kraju.

  

"Okropny akt przemocy"

 

Do niedzielnego zamachu doszło przy placu Kizilay, który jest jednym z głównym węzłów komunikacyjnych tureckiej stolicy, w pobliżu parku Guven. Dotychczas nikt nie przyznał się do ataku. W szpitalu wciąż pozostaje 71 osób, stan 15 z nich jest poważny. Rannych zostało ponad 120 osób.

 

W poniedziałek papież Franciszek określił zamach jako "okropny akt przemocy" i przesłał kondolencje w wiadomości na ręce prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. Zamach potępiły także m.in. NATO i USA.

 

List kondolencyjny do władz w Ankarze wystosował także prezydent Andrzej Duda. "Każda niewinna ofiara barbarzyństwa terrorystów budzi w nas kategoryczny sprzeciw" - napisał Andrzej Duda do prezydenta Turcji.

 

Zamach nastąpił niecały miesiąc po ataku z użyciem samochodu pułapki, w którym śmierć poniosło 29 osób. 17 lutego w pobliżu siedziby dowództwa wojskowego, parlamentu i budynków rządowych w Ankarze zaatakowano konwój pojazdów wojskowych. Do zamachu przyznała się organizacja Sokoły Wolności Kurdystanu (TAK), powiązana z PKK.

 

Od czerwca 2015 roku dżihadystyczne Państwo Islamskie przeprowadziło co najmniej cztery zamachy bombowe w Turcji, m.in. w Ankarze i Stambule. Lokalne ugrupowania dżihadystyczne i lewicowi radykałowie także w przeszłości dokonywali zamachów w kraju.

 

Turcja, członek NATO, staje w obliczu licznych zagrożeń dla swego bezpieczeństwa. Kraj należy do dowodzonej przez USA koalicji zwalczającej IS w Syrii i Iraku. Walczy też na własnym terenie, w jego części południowo-wschodniej, z bojownikami PKK. W lipcu ubiegłego roku załamały się rozmowy i zerwany został rozejm między bojownikami PKK a tureckimi siłami bezpieczeństwa.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie