PwC: ryzyko polityczne i nowe regulacje to największe zagrożenia dla banków w Polsce
Na pierwszym miejscu ryzyk stojących przed sektorem bankowym w Polsce umieścić należy wpływ otoczenia makroekonomicznego, na drugim ryzyko polityczne, zaś na trzecim nowe przepisy - wynika z najnowszego raportu firmy doradczej PwC "Wyzwania sektora bankowego w Polsce i na świecie w 2016".
Raport powstaje co dwa lata i oparty jest na ankietach wśród 672 respondentów z 52 krajów. Na pytania odpowiadali pracownicy banków, menedżerowie do spraw zarządzania ryzykiem, a także analitycy sektora bankowego.
W polskiej ocenie wysoko, bo na 2. miejscu (globalnie na 5) znalazło się ryzyko polityczne. Obawy dotyczą też nowych regulacji. Chodzi o przyjęte niedawno obciążenie podatkiem bankowym oraz o dyskutowany projekt prezydencki dotyczący wsparcia dla kredytobiorców walutowych, w tym frankowych.
Eksperci PwC podkreślają, że "nie wszystkie segmenty biznesu (czy mniejsze banki) będą w stanie udźwignąć coraz większy ciężar regulacyjny".
- Sektor bankowy w Polsce jest dobrze skapitalizowany, innowacyjny, bardzo konkurencyjny, ale przede wszystkim nadmiernie doregulowany. Wciąż niepewna sytuacja gospodarcza przede wszystkim w krajach Unii Europejskiej, z których pochodzą podmioty dominujące wobec polskich banków, znaczne wyzwania kapitałowe tych podmiotów i ich ograniczone możliwości wsparcia „dla córek”, dotkniętych nowymi obciążeniami fiskalnymi, topniejącymi marżami odsetkowymi i rosnącymi obciążeniami na Bankowy Fundusz Gwarancyjny, podwyższają ryzyko i koszty działalności banków w Polsce - stwierdził ekspert PwC Piotr Bednarski.
Globalne obawy o cyberprzestępczość
W badaniu globalnym za największe zagrożenia w tym roku dla sektora bankowcy i eksperci uznali: otoczenie makroekonomiczne, czyli stan gospodarki w ich kraju i na świecie, przestępczość, w tym cyberzagrożenia oraz otoczenie regulacyjne, czyli przepisy dotyczące bankowości.
Globalnie aż o siedem miejsc awansowały obawy o cyberprzestępczość w bankowości. Ankietowani wskazali na dużą trudność w ochronie przeciwko atakom hakerskim oraz kradzieżom danych.
"Prowadzą one do bezpośrednich strat finansowych, powodują poważne awarie systemów bankowych paraliżując ich działalność. Mogą też mieć ogromny wpływ wizerunkowy dla banku i skutkować spadkiem zaufania do instytucji finansowej" - piszą autorzy raportu.
polsatnews.pl, infografika: PwC
Czytaj więcej
Komentarze