Po 10 latach w więzieniu unieważniono wyrok. Obrońca spał podczas rozprawy

Świat
Po 10 latach w więzieniu unieważniono wyrok. Obrońca spał podczas rozprawy
Sąd apelacyjny w Richmond, w którym anulowano wyrok, fot. Acroterion/CC BY-SA 3.0/ Wikimedia Commons
Sąd apelacyjny w Richmond, w którym anulowano wyrok

Skazany w Stanach Zjednoczonych m.in. za wymuszenia na 30 lat więzienia Nicholas Ragin zdążył spędzić za kratkami już 1/3 wyroku, zanim sprawą zajął się sąd apelacyjny w Richmond. Wyrok został unieważniony.

Sąd anulował wyrok, ponieważ - jak się okazało - obrońca Ragina, Nikita V Mackey, podczas rozprawy co chwilę... zasypiał.

 

Według sędziego Rogera Gregory'ego, który prowadził sprawę w sądzie apelacyjnym, oskarżony został pozbawiony prawa do adwokata, ponieważ ten spał w czasie procesu. Prawo do adwokata wynika z szóstej poprawki do amerykańskiej konstytucji.

 

"Prawo do adwokata Nicholasa Ragina wynikające z szóstej poprawki zostało naruszone nie z powodu błędów prawnych czy zaniechań wskazujących na niekompetencję adwokata, a dlatego, że Ragin faktycznie nie miał prawnego wsparcia podczas dużej części swojego procesu" - głosi oświadczenie sądu apelacyjnego.

 

Świadkowie potwierdzili: adwokat spał

 

Sąd przychylił się w ten sposób do wersji prezentowanej przez świadków rozprawy z 2006 roku. Jeden z nich przyznał, że Mackey spał "często, każdego poranka i wieczora" i "co najmniej przez 30 minut".

 

Ponadto Peter Adolf, inny prawnik obecny w trakcie procesu przed 10 laty, zeznał, że w pewnym momencie "sędzia pochylił się nad mikrofonem, ponieważ (Mackey - przyp. red.) nie ruszał się i powiedział >>panie Mackey<< bardzo głośno". Adwokat wtedy podniósł się i rozglądał zagubiony po sali.

 

independent.co.uk 

pr/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie