Opinia Komisji Weneckiej w końcu dotarła do Sejmu. Trafiła do klubów parlamentarnych

Polska
Opinia Komisji Weneckiej w końcu dotarła do Sejmu. Trafiła do klubów parlamentarnych
Flickr/Lukas Plewnia/CC BY-SA 2.0

Po godz. 15 w poniedziałek do gmachu przy ulicy Wiejskiej w Warszawie wpłynęła - przekazana przez premier Beatę Szydło - opinia Komisji Weneckiej. Jak ustalił Polsat News, dokument został skierowany do klubów parlamentarnych. Ma też trafić do Biura Analiz Sejmowych oraz zespołu ekspertów.

W sobotę, dzień po ogłoszeniu rekomendacji Komisji Weneckiej, premier Beata Szydło zapowiedziała skierowanie opinii do Sejmu. W poniedziałek dokument przekazała marszałkowi Sejmu Markowi Kuchcińskiemu.

 

Marszałek z kolei przesłał go do przewodniczących klubów parlamentarnych.

 

"Przekazuję i proszę zapoznanie się z treścią Opinii Europejskiej Komisji na rzecz Demokracji przez Prawo (Komisji Weneckiej) w sprawie nowelizacji ustawy z dnia 25 czerwca 2015 r. o Trybunale Konstytucyjnym Rzeczypospolitej Polskiej" - napisał Kuchciński.

 

 

 

Dziś rano szef klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki zapowiedział, że marszałek powoła zespół, który przeanalizuje dokument.

 

- Niezbędna jest tu analiza fachowców: prawników, konstytucjonalistów - powiedział Terlecki. Nie wykluczył również sejmowej debaty na temat opinii Komisji, uchwały Sejmu lub skierowania dokumentu do sejmowej komisji. Ta przygotowałaby odpowiednie zmiany, które "spowodowałyby uruchomienie na powrót działania Trybunału".

 

Rekomendacje Komisji

 

Komisja Wenecka ogłosiła w piątek opinię na temat nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS oraz o zmianach zachodzących w Polsce. Wezwała Polskę do publikowania wyroków TK, w tym orzeczenia z 9 marca. Według Komisji, zarówno poprzedni, jak i obecny Sejm, podjęły niekonstytucyjne działania dotyczące Trybunału, a do rozwiązania kryzysu potrzebne są wszystkie siły polityczne w Polsce.

 

W sobotę rzecznik rządu Rafał Bochenek poinformował, że premier zapowiedziała skierowanie opinii do Sejmu. Dodał, że prace nad ostatecznym stanowiskiem Polski powinny podjąć wszystkie kluby parlamentarne. Podtrzymał zdanie rządu o nieopublikowaniu stanowiska niektórych sędziów TK.

 

Tutaj można pobrać pełen tekst opinii po polsku.

ml/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie