Praga: prezydent Duda wizytę w Czechach rozpoczął od spotkania z Polonią

Świat
Praga: prezydent Duda wizytę w Czechach rozpoczął od spotkania z Polonią
Polsat News

- Łączność z Polonią jest jednym z absolutnie podstawowych elementów budowania polskiej wspólnoty - mówił w poniedziałek prezydent Andrzej Duda w polskiej ambasadzie w Pradze. Prezydencka para dwudniową wizytę w Czechach rozpoczęła od spotkania z Polonią.

Andrzej Duda odznaczył 10 osób za działalność polonijną; podziękował im też za utrzymywanie łączności z Polską, z polskością, za społeczną pracę dla rodaków.


- Jestem z państwem nieustannie jako prezydent Rzeczypospolitej. Chciałbym, żebyście to czuli - zwrócił się do przedstawicieli Polonii prezydent Duda.

 

"Toczą się rozmowy o finansowaniu nauki języka polskiego"


Ocenił, że współpraca pomiędzy Polską a Czechami w kwestii mniejszości polskiej wygląda dobrze. - Są polskie szkoły, jest finansowanie. Oczywiście jako strona polska chcemy w tym finansowaniu uczestniczyć - podkreślił prezydent.


- Wiem, że toczą się rozmowy związane z finansowaniem nauki języka polskiego w szkołach w Czechach, że powstaje specjalna ustawa. Wiem, że jest zespół, który prowadzi w tym zakresie negocjacje z czeskim rządem - powiedział Andrzej Duda.


Dodał, że łączność z Polakami poza granicami kraju jest jednym z absolutnie podstawowych elementów budowania polskiej wspólnoty rozumianej jako wspólnota przedstawicieli polskiego narodu, ale także interesów Rzeczpospolitej.

 

Pierwsza dama odczytała "Quo vadis"


Para prezydencka podczas spotkania z Polonią w związku z trwającym w Polsce Rokiem Sienkiewiczowskim odczytała fragmenty utworów Henryka Sienkiewicza: prezydent Duda - "Pana Wołodyjowskiego", pierwsza dama - "Quo vadis".


We wtorek w Pradze prezydent Duda spotka się z prezydentem Czech Miloszem Zemanem i czeskim premierem Bohuslavem Sobotką.

 

Fot. PAP/Jacek Turczyk

grz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze