340 metrów na sekundę. Hyperloop ma połączyć Bratysławę, Wiedeń i Budapeszt

Technologie
340 metrów na sekundę. Hyperloop ma połączyć Bratysławę, Wiedeń i Budapeszt
Flickr/Sam Churchill/CC BY 2.0

Z Bratysławy do Wiednia w osiem minut, a do Budapesztu – w dziesięć. Tyle czasu zajmie podróż między trzema miastami przy wykorzystaniu transportu Hyberloop. Rząd słowacki podpisał umowę z Hyperloop Transportation Technologies.

Firma Hyperloop Transportation Technologies zawarła umowę z rządem Słowacji, której przedmiotem jest stworzenie sieci transportu wysokich prędkości mającej połączyć Bratysławę z Wiedniem i Budapesztem.

 

Kolej ma poruszać się z prędkością sięgającą 1223 km/h, czyli około 340 m/s. Umożliwi to przejazd z Wiednia do Bratysławy (80 km) w 8 minut. Dla porównania podróż samochodem na tym odcinku zajmuje średnio około godziny. Z Bratysławy do Budapesztu, mieszczących się w odległości 200 km od siebie, Hyperloopem dojedziemy po kolejnych dziesięciu minutach – pokonanie tej trasy samochodem trwa około 2,5 godz.

 

HTT ma również połączyć dwa największe słowackie miasta – Bratysławę i Koszyce. 402 kilometrowy odcinek ma być pokonany w 25 minut. Dziś ta podróż zajmuje 4,5 godziny.  

 

 

Pierwsze połączenie w 2020 roku

 

Jak mówi przedstawiciel firmy odpowiedzialny za rozwój kolei, zlokalizowanie pierwszej nitki Hyperloopa w Słowacji jest "strzałem w dziesiątkę". Wszystko dlatego, że to właśnie Słowacja położona jest w samym sercu Europy.

 

Hyperloop w Europie wchodzi dopiero w fazę testów, które będą przeprowadzane w 2016 roku. Pierwsze połączenie w Słowacji ma powstać w 2020 roku. By prace ruszyły pełną parą, zgodę jednak musi wyrazić rząd Austrii i Węgier.

 

conowego.pl, chip.pl

mr/pr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie