Wybrzeże Kości Słoniowej: strzelanina w kurorcie; wiele ofiar

Świat
Wybrzeże Kości Słoniowej: strzelanina w kurorcie; wiele ofiar
Reuters

Co najmniej 14 cywilów i dwóch żołnierzy zginęło w niedzielę w zamachu na plaży jednego z kurortów Wybrzeża Kości Słoniowej. Atak przeprowadziło sześciu napastników, wszyscy zostali zabici - poinformował prezydent WKS Alassane Ouattara. Wśród ofiar ma być czterech cudzoziemców. Do zamachu przyznał się maghrebski odłam Al-Kaidy.

Do strzelaniny doszło w mieście Grand Bassam, gdzie weekendy spędzają mieszkańcy oddalonego o 40 km Abidżanu, dawnej stolicy WKS. Turyści z Zachodu także często odwiedzają tamtejsze plaże, bary i hotele.

 

Według resortu spraw wewnętrznych WKS uzbrojeni ludzie zaatakowali trzy hotele.

 

Prezydent Francji Francois Hollande potępił zamach, w którym zginął co najmniej jeden Francuz. Zapewnił też, że Wybrzeże Kości Słoniowej może liczyć na wsparcie logistyczne i wywiadowcze Paryża, by schwytać sprawców.

 

Świadek, z którym rozmawiał dziennikarz agencji Reutera, widział na plaży ciała siedmiu zabitych i sfilmował je. - Było czterech napastników. Gdy to się zaczęło pływałem, potem uciekłem - powiedział Dramane Kima.

 

Inny świadek powiedział AFP, że uzbrojeni i zakapturzeni napastnicy ostrzelali gości hotelu Etoile du sud, a następnie wybiegli na plażę i otworzyli ogień do znajdujących się tam ludzi. Jeden ze świadków twierdzi, że jeden z napastników krzyczał: "Allah Akbar".

 

Do strzelaniny doszło prawie dwa miesiące po ataku dżihadystów na odwiedzane przez zagranicznych gości hotel i kawiarnię w sąsiednim Burkina Faso. W ataku w stolicy kraju Wagadugu zginęło 29 osób, w tym 14 cudzoziemców.

 

O ataku w Grand Bassam rozmawialiśmy z orientalistą, prof. Piotrem Balcerowiczem.

 

 

 

PAP, CNN 

 

jak/luq/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze