Słowacja: Fico może pozostać u władzy. Partia Sieć ma rozmawiać z nim o formowaniu rządu

Świat
Słowacja: Fico może pozostać u władzy. Partia Sieć ma rozmawiać z nim o formowaniu rządu
PAP/EPA/Stephanie Lecocq

Wiceszef centrowej partii Sieć Andrej Hrncziar powiadomił w niedzielę, że jego ugrupowanie będzie rozmawiać z dotychczasowym premierem Słowacji Robertem Fico o utworzeniu nowego rządu. Według agencji Reutera zwiększa to szanse Fico na utrzymanie władzy.

Decyzja partii Sieć nastąpiła po podobnym zwrocie innej partii opozycyjnej, co może dać premierowi wystarczającą liczbę głosów do zapewnienia sobie większości parlamentarnej.

 

Centrolewicowa partia Fico, Smer, rządząca w latach 2006-2010 i znów od roku 2012, zdobyła najwięcej głosów w wyborach z 5 marca, lecz utraciła większość parlamentarną. Początkowo stanowisko innych partii nie dawało ustępującemu premierowi najmniejszych szans na sformowanie rządu do 18 marca, kiedy upływa wyznaczony na to termin.

 

Agencja Reutera pisze, że Fico sprzeciwia się uzgodnionym w ramach UE obowiązkowym kwotom przyjmowania uchodźców i zaskarżył je w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości. Przypomina, że Słowacja ma od 1 lipca objąć przewodnictwo w UE, co da jej większą rolę w układaniu unijnego planu prac.

 

Partia Sieć, tak jak w sobotę umiarkowana partia Most-Hid, mówią, że wolą rozmawiać z Fico zamiast próbować tworzyć centroprawicową koalicję. Twierdzą, że zmieniły zdanie, gdy radykalna Słowacka Partia Narodowa (SNS) odmówiła w sobotę przyłączenia się do szerszej koalicji ugrupowań centroprawicowych, zapowiadając, że będzie rozmawiać jedynie z Fico.

 

PAP

 

am/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie