"Próbuje zakłócić cały proces". Kerry skrytykował szefa syryjskiego MSZ, który w Genewie nie chce omawiać przyszłości Asada

Świat
"Próbuje zakłócić cały proces". Kerry skrytykował szefa syryjskiego MSZ, który w Genewie nie chce omawiać przyszłości Asada
Marc Ayrault i John Kerry, Fot. PAP/EPA/Gonzalo Fuentes

Sekretarz stanu USA John Kerry skrytykował w niedzielę sobotnią wypowiedź ministra spraw zagranicznych Syrii Walida el-Mualima, który nie chce, by los prezydenta Baszara el-Asada był omawiany na rozpoczynających się w poniedziałek negocjacjach w Genewie.

Mualim oświadczył, że podczas rozmów w sprawie uregulowania konfliktu syryjskiego nie może być omawiana kwestia wyborów prezydenckich. Po tej wypowiedzi opozycja syryjska oskarżyła władze o wstrzymywanie rozmów jeszcze przed ich rozpoczęciem.


Kerry, który spotkał się w Paryżu z szefami dyplomacji kilku krajów UE, ocenił, że takie komentarze świadczą o tym, iż Mualim "próbuje zakłócić cały proces".


W podobnym tonie wypowiadał się szef francuskiej dyplomacji Jean-Marc Ayrault, który nazwał oświadczenie prowokacją reżimu w Damaszku. - W ostatnich godzinach byliśmy świadkami prowokacji syryjskiego ministra spraw zagranicznych, co jest złym znakiem i nie jest zgodne z duchem zawieszenia broni - oświadczył Ayrault w Paryżu.


Spotkał się on tam w przeddzień wznowienia rozmów dotyczących zakończenia wojny w Syrii z Kerrym oraz szefami dyplomacji Wielkiej Brytanii Philipem Hammondem, Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem i Włoch Paolo Gentilonim. Do francuskiej stolicy przybyła też szefowa dyplomacji UE Federica Mogherini.


"Wszystkie strony muszą przestrzegać zawieszenia broni"


Na konferencji prasowej Kerry przestrzegł władze w Damaszku i ich sojuszników przed łamaniem obowiązującego od dwóch tygodni rozejmu w Syrii, a także zobowiązań dotyczących pomocy humanitarnej. Zawieszenie broni zmniejszyło przemoc, lecz nie wstrzymało całkowicie walk.


- Wszystkie strony muszą przestrzegać zawieszenia broni, współpracować w sprawie dostaw pomocy humanitarnej i szanować proces negocjacyjny mający na celu doprowadzenie do zmian politycznych (w Syrii – red.). Jeśli reżim i jego sojusznicy myślą, że mogą testować granice, mylą się - oświadczył Kerry.


Także Ayrault uważa, że aby "zagwarantować wiarygodność" genewskich negocjacji pokojowych, rozejm w Syrii musi być w pełni przestrzegany, a pomoc humanitarna dostarczana bez przeszkód. Francuski minister ocenił, że genewskie rozmowy będą "trudne", ale ich uczestnicy powinni skupić się na "prawdziwej transformacji ustrojowej" w Syrii.


Ataki wycelowane z Państwo Islamskie


Kerry poinformował również, że ok. 600 bojowników Państwa Islamskiego (IS) zginęło w ciągu ostatnich trzech tygodniu w Syrii w wyniku bombardowań międzynarodowej koalicji dowodzonej przez USA. Według szefa amerykańskiej dyplomacji IS utraciło w Syrii obszary o łącznej powierzchni ok. 3 tys. kilometrów kwadratowych.


Prowadzone dwa lata temu rozmowy pokojowe w sprawie uregulowania konfliktu w Syrii załamały się, gdyż obie strony nie były w stanie porozumieć się w sprawie harmonogramu rozmów; reżim w Damaszku kładł nacisk na zwalczanie terrorystów, jak określa on walczących z nim rebeliantów, podczas gdy opozycja chciała rozmawiać o rządzie przejściowym.


Trwająca od 2011 roku wojna domowa w Syrii kosztowała życie ponad 270 tysięcy ludzi.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie