Węgierski przedstawiciel w Komisji Weneckiej był przeciwko opinii ws. TK

Świat
Węgierski przedstawiciel w Komisji Weneckiej był przeciwko opinii ws. TK
PAP/Radek Pietruszka

Andras Zs. Varga, przedstawiciel Węgier w Komisji Weneckiej, był jedynym członkiem tego gremium, który głosował przeciwko opinii, jaką w piątek przyjęto w sprawie nowelizacji ustawy o polskim Trybunale Konstytucyjnym - podała w sobotę agencja prasowa MTI.

Varga, który jest członkiem węgierskiego Trybunału Konstytucyjnego, powiedział MTI, że był przeciwny tej opinii z powodu jej "jednostronności" i niewzięcia pod uwagę działań polskiego prezydenta Andrzeja Dudy w związku ze zmianami w TK.

 

W wydanym w piątek komunikacie Komisja Wenecka poinformowała, że konkluzją jej opinii na temat Trybunału Konstytucyjnego w Polsce jest to, że "osłabianie efektywności Trybunału podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa" w Polsce. W opinii mowa jest o tym, że "zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania".

 

W sobotę rzecznik polskiego rządu przedstawił stanowisko premier Beaty Szydło w tej sprawie.

 

 - Obecny pat polityczny w Polsce rozpoczął się w czasie rządu opozycji. W związku z tym, że rozwiązanie tej sytuacji wymaga współpracy wszystkich sił politycznych w Polsce, pani premier Beata Szydło, traktując z powagą opinię Komisji i szanując demokrację, postanowiła przekazać opinię do Sejmu na ręce marszałka Marka Kuchcińskiego - poinformował rzecznik rządu.

 

PAP

kan
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie