Szef MSW Niemiec za nowym rejestrem osób na obszarze Schengen

Świat
Szef MSW Niemiec za nowym rejestrem osób na obszarze Schengen
Flickr/Christliches Medienmagazin pro/CC BY-SA 2.0

Szef MSW Niemiec Thomas de Maiziere opowiedział się w sobotę w wywiadzie dla dziennika "Die Welt" w ramach walki z terroryzmem za zaostrzeniem kontroli osób wjeżdżających do krajów należących do obszaru Schengen i wyjeżdżających z tego obszaru.

- Z punktu widzenia walki z międzynarodowym terroryzmem, bandami przestępczymi i nielegalną imigracją jest konieczne, aby w przyszłości rejestrować czas i miejsce zarówno wjazdu jak i wyjazdu obywateli z krajów trzecich (nie należących do obszaru Schengen) z obszaru Schengen - powiedział de Maiziere.

 

Jego zdaniem obowiązek posiadania wizy nie wystarczy. - Przy obecnym systemie nie możemy stwierdzić, czy dana osoba rzeczywiście wjechała i czy wyjechała - wyjaśnił minister. Nowy system rejestrujący dane biometryczne mógłby - jego zdaniem - nas ostrzec, czy dana osoba nie przedłużyła pobytu.

 

Strefa Schengen słabo chroniona

 

De Maiziere dodał, że kraje europejskie powinny lepiej koordynować pracę systemów zajmujących się kontrolą przyjezdnych - systemu informacyjnego Schengen, rejestru uchodźców Eurodac oraz systemu wizowego.

 

Szef resortu spraw wewnętrznych przyznał, że wraz z likwidacją kontroli między państwami należącymi do obszaru Schengen przestała obowiązywać zasada "Państwo musi wiedzieć, kto przekracza jego granicę". - Nie wiemy, ilu turystów innych krajów UE przebywa u nas - zauważył. Nadal jednak obowiązuje inna maksyma: "Chcemy wiedzieć, kto wjeżdża do obszaru Schengen i kiedy opuszcza ten obszar".

 

Do obszaru Schengen należy obecnie 26 krajów. Kontrole pomiędzy nimi w zasadzie nie istnieją, chroniona jest natomiast granica zewnętrzna obszaru.

 

PAP

wjk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze