Rada Bezpieczeństwa ONZ o przestępstwach seksualnych "błękitnych hełmów"

Świat
Rada Bezpieczeństwa ONZ o przestępstwach seksualnych "błękitnych hełmów"
PAP/EPA/UWE ANSPACH

Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła, po raz pierwszy w historii, rezolucję mającą na celu rozwiązać problem przestępstw seksualnych, których dopuścili się żołnierze sił pokojowych podczas misji.

14 spośród 15 członków Rady Bezpieczeństwa zagłosowało za przyjęciem projektu rezolucji. Od głosu wstrzymał się jedynie Egipt, który w ostatniej chwili zgłosił poprawkę.

 

Projekt rezolucji został przedłożony Radzie Bezpieczeństwa przez Stany Zjednoczone. Wyrażone jest w nim poparcie dla planu reform sekretarza generalnego ONZ Ban Ki-moona. Poparto jego decyzję  o powrocie do swoich krajów tych oddziałów wojska i policji, w przypadku których "istnieją wiarygodne dowody zakrojonego na szeroką skalę bądź systemowego wykorzystywania seksualnego i niegodziwego traktowania w celach seksualnych tamtejszych mieszkańców".

 

Rezolucja wzywa stacjonujące oddziały do przeciwdziałania przestępstwom seksualnym i upubliczniania ich. Nie może już być mowy o bezkarności w tym względzie.

 

W piątkowej rezolucji podano, że w 2015 roku uczestnicy misji pokojowych dopuścili się 69 przestępstw seksualnych. Chodzi nie tylko o napaści seksualne (w tym na osoby nieletnie), lecz także o inne przestępstwa, jak np. oferowanie pieniędzy, odzieży czy telefonów w zamian za usługi seksualne w krajach, w których "błękitne hełmy" miały nieść pomoc. Do większości incydentów doszło w Republice Środkowoafrykańskiej.

 

PAP

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie