Francja: policja zatrzymała w Calais działaczy prawicy. Chcieli zablokować imigrantów

Świat
Francja: policja zatrzymała w Calais działaczy prawicy. Chcieli zablokować imigrantów
PAP/EPA/ETIENNE LAURENT

Francuska policja aresztowała 14 młodych działaczy skrajnej prawicy, którzy podpalali opony i usiłowali nie dopuścić migrantów w Calais do centrum miasta.

Ugrupowanie o nazwie "Generacja Tożsamościowa" przeciwne migrantom, napisało w oświadczeniu, że jego aktywiści "przejęli kontrolę" w sobotę nad dwoma mostami w Calais i chcą, aby państwa Unii Europejskiej przywróciły granice.

 

Regionalna policja poinformowała o zatrzymaniu 14 młodych działaczy, gdyż - jak podkreślono – "rząd chce wykazać determinację w uniemożliwieniu ruchom ekstremistycznym manipulowania kryzysem uchodźczym".

 

Pod koniec lutego władze w Calais rozpoczęły likwidację części mieszkańców miasteczka pod Calais, zwanego "dżunglą". Według władz francuskich w prowizorycznym obozowisku mieszka co najmniej 3,7 tys. migrantów; pomagające im stowarzyszenia szacują, że jest ich więcej.

 

Władze chcą przenieść 800-1000 migrantów do ośrodków w Calais lub w innych miejscach Francji. Jednak według niedawnych szacunków brytyjskiej organizacji Help Refugees tylko w południowej części miasteczka mieszka "3450 osób, w tym 300 nieletnich pozbawionych opieki".

 

Uchodźcy pochodzący m.in. z Syrii, Afganistanu i Sudanu chcą dotrzeć na Wyspy Brytyjskie . W tym celu próbują dostać się do ciężarówek i pociągów jeżdżących do Wielkiej Brytanii przez tunel pod kanałem La Manche.

 

PAP

 

ptw
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie