Wprowadził fałszywe faktury na 20 mln zł. Został zatrzymany przez CBA

Polska
Wprowadził fałszywe faktury na 20 mln zł. Został zatrzymany przez CBA
Ministerstwo Finansów

Ponad 100 kontroli, 59 przeszukań, 5 zatrzymań i zabezpieczone blisko 2,5 mln zł - to efekt czwartkowych działań Urzędu Kontroli Skarbowej i Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Katowicach, prowadzonych pod nadzorem katowickiej Prokuratury Okręgowej. Zatrzymany inicjator nielegalnego wprowadzania do obrotu fikcyjnych faktur naraził Skarb Państwa na straty w wysokości nawet 20 mln zł.

Pracownicy Kontroli Skarbowej wykryli śląską firmę, która wystawiała i wprowadzała do obrotu fikcyjne faktury. Śledztwo w tej sprawie wszczęła Prokuratura Rejonowa w Dąbrowie Górniczej. Firma działała nielegalnie, miała sądowy zakaz prowadzenia działalności gospodarczej i została wykreślona z rejestru podatników VAT.


Puste faktury o wartości ok. 90 mln zł

 

Puste faktury o łącznej wartości szacowanej na ok. 90 mln złotych trafiły do firm na terenie całego kraju. W ciągu 5 lat prawdopodobnie przez konta organizatora przeszło ponad 40 mln złotych. Skala nieprawidłowości spowodowała, że Prokuratura Okręgowa w Katowicach, która przejęła śledztwo, zdecydowała się na skoordynowanie działań. Pierwsze odbyły się jeszcze w 2015 r.


150 inspektorów UKS i funkcjonariuszy CBA w akcji

 

10 marca 2016 r. około 150 inspektorów i pracowników UKS w Katowicach oraz funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego na podstawie postanowienia prokuratorskiego przeszukało 47 firm i zabezpieczyło faktury oraz pozostałą dokumentację podatkową. Jednocześnie na wniosek UKS zwrócono się do 20 śląskich urzędów skarbowych oraz 6 urzędów kontroli skarbowej w Kielcach, Krakowie, Poznaniu, Rzeszowie, Warszawie oraz Wrocławiu o wszczęcie kontroli w 61 podmiotach.

 
Działali od co najmniej pięciu lat


Dzięki współpracy z Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej zabezpieczono blisko 2,5 mln złotych u organizatorów procederu. Zatrzymano 5 osób, wobec części z nich zastosowano areszt tymczasowy oraz inne środki zapobiegawcze. Głównemu podejrzanemu w sprawie, mieszkańcowi Dąbrowy Górniczej, który w ciągu 5 lat wystawił fikcyjne faktury, czym umożliwił odbiorcom tych faktur wyłudzenie zwrotu podatku VAT oraz zaniżenie zobowiązań podatkowych, grozi kara grzywny i kara pozbawienia wolności do lat 12.

 

Kontroli będzie więcej


Sprawa ma charakter rozwojowy. Na obecnym etapie szacuje się, że łączne uszczuplenie podatkowe może wynieść nawet do 20 mln złotych - tylko wskutek działań jednej osoby.

 

- Czwartkowa akcja jest świadectwem wysokiej zdolności operacyjnej katowickiej Kontroli Skarbowej. Dzięki temu nie mam wątpliwości, że nowa struktura, którą tworzymy, będzie dobrze zorganizowana zarówno w zakresie obsługi podatnika, jak i w obszarze prowadzenia kontroli i działań operacyjnych. Jestem przekonany, że dzięki działaniom konsolidacyjnym efektywność organów kontroli skarbowej jeszcze wzrośnie - tłumaczył wiceminister finansów, Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej Wiesław Jasiński.

 
W najbliższych miesiącach Ministerstwo Finansów planuje powołać do życia Krajową Administrację Skarbową (KAS), która połączy dotychczas rozproszone służby: Służbę Celną, izby skarbowe i Kontrolę Skarbową. Od 1 stycznia 2017 r. takie akcje będą zatem realizowane pod wspólnym szyldem KAS. Ministerstwo zapowiedziało, że projekt ustawy w tej sprawie zostanie podany do publicznej wiadomości do końca marca.

grz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze