Szef Komisji Weneckiej: kryzys jest winą obecnego i byłego rządu

Polska
Szef Komisji Weneckiej: kryzys jest winą obecnego i byłego rządu
PAP/Radek Pietruszka

- Kryzys konstytucyjny, jaki ma miejsce w Polsce, jest winą obecnego i byłego rządu - powiedział szef Komisji Weneckiej Gianni Buquicchio. Podczas konferencji prasowej zorganizowanej w piątek po wydaniu opinii Komisji Weneckiej na temat Trybunału Konstytucyjnego w Polsce podkreślił też, że pierwszą rekomendacją Komisji jest opublikowanie środowego wyroku TK.

- Wczoraj nasi raportujący odbyli długie spotkanie z przedstawicielami władz Polski, by wymienić się opiniami i wysłuchać ich komentarzy - powiedział dziennikarzom Buquicchio rozpoczynając konferencję; wyraził też wdzięczność dla Warszawy za "owocną wizytę w Polsce" i możność odbycia spotkań, które pozwoliły na opracowanie szkicu opinii KW.

 

- Wersja opinii, która wyciekła została jak widać wyposażona w poprawki, co jest rzeczą normalną (...) i przyjęliśmy ją dziś rano. Nie było zbyt wiele różnic między jedną a drugą opinią - zaznaczył Buquicchio, nawiązując do faktu, że szkic opinii wyciekł do mediów. - Tak czy inaczej wersja ostateczna jest wersją obowiązującą opinii - podkreślił.

 

"Trybunał Konstytucyjny musi móc pracować"

 

Buquicchio powiedział też, że chciałby podziękować za "otwartość pana ministra (Konrada Szymańskiego), który powiedział nam, że jest bardzo mocno zaangażowany w znalezienie rozwiązania kryzysu konstytucyjnego w Polsce".

 

- Pozwolę sobie zwrócić się do wszystkich sił politycznych w Polsce o konstruktywność - większość (parlamentarna) i opozycja będą musiały działać razem, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie, zgodnie oczywiście z Konstytucją - zaapelował szef Komisji.

 

- Trybunał Konstytucyjny musi móc pracować, by wykonywać swą rolę strażnika Konstytucji - podkreślił.

 .

"Najważniejsze jest opublikowanie wyroku"

 

- Wyroki TK (...) muszą być publikowane (...) to jest rzeczą niezmiernie ważną dla demokracji w Polsce - powiedział przewodniczący KW, odnosząc się do środowego wyroku Trybunału w sprawie nowelizacji ustawy o TK.

 

- Sytuacja ta wynika zarówno z winy obecnego jak i poprzedniego rządu i jeden i drugi niosą za to swoją odpowiedzialność, dlatego teraz tak ważne jest, aby wszystkie siły polityczne działały w Polsce razem (...) na rzecz wyjścia z tej sytuacji - podkreślił Buquicchio.

 

Zauważył też, że kwestia polskiego TK stała się "sprawą polityczną". - Dlatego też kiedy byłem w Warszawie powiedziałem, że macie państwo dwa problemy - po pierwsze kryzys konstytucyjny, ale też kryzys polityczny - dodał.

 

- Trybunał Konstytucyjny musi móc pracować, by wykonywać swą rolę strażnika Konstytucji - powiedział, podkreślając, że rozwiązanie kryzysu to obowiązek Polaków.

 

PAP, Foto: PAP/Radek Pietruszka, wideo: Polsat News

wjk/kan

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze