Syria: opozycja jedzie na rozmowy. Widzi niewielkie szanse porozumienie

Świat
Syria: opozycja jedzie na rozmowy. Widzi niewielkie szanse porozumienie
PAP/EPA/Wael Hamzeh

Syryjska opozycja zapowiedziała w piątek, że weźmie udział w rozmowach pokojowych w Genewie, których początek wyznaczono na poniedziałek, 14 marca, lecz zaznaczyła, że widzi niewielkie szanse osiągnięcia porozumienia z rządem Syrii.

Rozmowy pod auspicjami ONZ, które zbiegają się z piątą rocznicą początku konfliktu w Syrii, mają się toczyć w Genewie w dwa tygodnie po wejściu w życie porozumienia o zawieszeniu broni, które zmniejszyło przemoc, lecz nie wstrzymało walk - pisze Reuters.

 

Wysoki Komitet Negocjacyjny (NHC), grupujący główne siły opozycji syryjskiej, oświadczył w piątek, że udział Komitetu w rozmowach wpisuje się w wysiłki międzynarodowe w celu zakończenia rozlewu krwi w Syrii i znalezienia politycznego rozwiązania.

 

Rozmowy wokół nowych rządów, konstytucji i wyborów

 

Według specjalnego wysłannika oenzetowskiego do Syrii Staffana de Mistury planowane rozmowy skoncentrują się na nowych rządach, konstytucji i wyborach w Syrii.

 

HNC zapowiedział, że chce się skoncentrować na utworzeniu przejściowego organu rządzącego z pełną władzą wykonawczą i będzie nalegał na utrzymanie integralności terytorialnej Syrii.

 

Koordynator HNC Rijad Hidżab powiedział, że Komitet "jest zainteresowany zaprezentowaniem słusznej sprawy narodu syryjskiego i inwestowaniem we wszystkie możliwości ulżenia cierpieniom Syryjczyków".

 

"Rząd w Syrii próbuje zniweczyć proces pokojowy"

 

- Wiemy, że oni (rząd) popełniają przestępstwa i że szykują w najbliższym czasie eskalację działań powietrznych i lądowych - powiedział Rijad Hidżab nie podając szczegółów.

 

Zdaniem Hidżaba rząd syryjski próbuje zniweczyć proces pokojowy. Obowiązujący rozejm uzgodniony został przez Rosję i USA. Zawieszenie broni nie przewiduje wstrzymania ataków przeciwko dżihadystycznemu Państwu Islamskiemu oraz związanemu z Al-Kaidą Frontowi al-Nusra. Operacje militarne przeciwko nim prowadzi syryjska armia rządowa, rosyjskie lotnictwo i dowodzona przez USA koalicja. Syryjskie rozmowy pokojowe załamały się, zanim się na dobre zaczęły, przed ponad miesiącem.

 

Trwająca od 2011 roku wojna domowa w Syrii kosztowała życie ponad 270 tysięcy ludzi.

 

PAP

wjk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze