Wyciek z Państwa Islamskiego. Opublikowano dane osobowe 22 tys. bojowników

Świat
Wyciek z Państwa Islamskiego. Opublikowano dane osobowe 22 tys. bojowników
Twitter.com/ZamanEnglish

Wybrane materiały opublikował syryjski opozycyjny portal Zaman Al Wasl. Telewizja Sky News dotarła jednak do dłuższej listy 22 tys. bojowników, których dane posiadają już także europejskie służby wywiadowcze.

Na liście - poza obywatelami państw arabskich - znajduje się także wielu Brytyjczyków. Są na niej osoby, które już wcześniej uznano za walczące po stronie Państwa Islamskiego. To m.in. Abdel Bary, raper z Londynu, czy pochodzący z okolic Cardiff Reyaad Khan, który występował w filmach rekrutacyjnych Państwa Islamskiego i został zabity w wyniku nalotu bezzałogowca.

 

Opublikowane przez Zaman Al Wasl dane są bardzo szczegółówe: zawierają imiona i nazwiska ekstremistów, ich daty urodzenia, narodowość, miejsce zamieszkania i nawet grupę krwi.

 

Dziennikarze portalu poinformowali także, że 72 proc. dżihadystów to Arabowie, a 1,7 proc. ma narodowość syryjską.

 

 

Na liście portalu - poza obywatelami państw arabskich - znajduje się również 16 Brytyjczyków, a także m.in. Niemcy, Amerykanie i Kanadyjczycy. W sumie są to obywatele 40 państw.

 

Materiałów jest więcej

 

Przedstawione przez syryjski portal dane to tylko czubek góry lodowej. Brytyjska stacja Sky News poinformowała, że weszła w posiadanie "dziesiątek tysięcy dokumentów zawierających 22 tys. nazwisk, adresów, numerów telefonu i danych rodzin dżihadystów". W tym zestawieniu znajdują się osoby 51 narodowości.

 

Brytyjska stacja nie opublikowała jednak tych danych - tym bardziej, że, niektóre z numerów telefonicznych według autorów materiału nadal są aktywne.

 

 

independent.co.uk, news.sky.com, zamanalwsl.net

pr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie