UE zapowiada relokacje imigrantów, Grecja odsyła 90 osób do Turcji

Świat
UE zapowiada relokacje imigrantów, Grecja odsyła 90 osób do Turcji
PAP/EPA

- Państwa UE powinny przyśpieszyć przejmowanie i rozmieszczenie uchodźców z Grecji i Włoch - zaapelował w czwartek komisarz UE ds. migracji Dimitris Awramopulos. Jego zdaniem miesięcznie należy relokować co najmniej 6000 osób. O tym, jak bardzo Grecja potrzebuje wsparcia może świadczyć fakt, że greckie władze odesłały do Turcji 90 nielegalnych migrantów z Pakistanu, Maroka, Algierii i Tunezji.

- Liczba relokowanych uchodźców wciąż jest bardzo mała. Kraje członkowskie przygotowały jedynie 3411 miejsc dla uchodźców, a udało się rozmieścić tylko 885 osób. Niektóre państwa w ogóle nie zaoferowały miejsc dla relokowanych uchodźców - powiedział Awramopulos na konferencji prasowej po zakończeniu spotkania ministrów spraw wewnętrznych w Brukseli.

 

Jego zdaniem do tej pory udało się uruchomić osiem z jedenastu planowanych hotspotów, czyli punktów rejestracji uchodźców w Grecji i Włoszech, a przygotowywane porozumienie z Turcją w sprawie zahamowania migracji może przynieść zmniejszenie fali uchodźców przedostających się na greckie wyspy.

 

- Musimy teraz działać, i to jednocześnie na kilku płaszczyznach, aby się udało rozwiązać kryzys migracyjny - dodał Awramopulos. Wskazał, że tylko w ubiegłym tygodniu udało się relokować z Grecji i Włoch 287 uchodźców. - To pokazuje, że relokacja może zadziałać, jeżeli kraje respektują swoje zobowiązania - powiedział. - Musimy przyśpieszyć jej tempo i być w stanie rozmieścić w UE 6000 osób na miesiąc - dodał.

 

Relokacja uchodźców ma pomóc przede wszystkim w odciążeniu Grecji, gdzie po zamknięciu granic przez kraje Bałkanów Zachodnich utknęły tysiące uchodźców, którzy przedostali się z Turcji z zamiarem przejścia na zachód i północ Europy.

 

Rozpaczliwe działania Grecji

 

Grecka państwowa telewizja ERT poinformowała w czwartek, że z powrotem do Turcji odesłano 90 nielegalnych migrantów pochodzących z Pakistanu, Maroka, Algierii i Tunezji.

 

Jest to już drugie w ostatnim czasie takie posunięcie greckich władz. 1 i 2 marca zawróciły one do Turcji łącznie 267 ludzi. W każdym przypadku chodziło o osoby, które po dotarciu na greckie wyspy nie złożyły wniosków o azyl, gdyż zamierzały udać się dalej do Europy Środkowej.

 

Grecja i Turcja zawarły 14 lat temu umowę o readmisji, czyli odsyłaniu nielegalnych imigrantów do kraju, z którego przybyli. Procedurę tę realizuje policja.

 

Plany relokacji

 

We wrześniu ub. roku UE uzgodniła, że 160 tysięcy uchodźców z Syrii i Erytrei, którzy docierają do Włoch i Grecji, zostanie rozdzielonych pomiędzy pozostałe państwa członkowskie w ciągu dwóch lat. Na każdy kraj przypadła określona kwota uchodźców, którzy mają zostać relokowani. Polska ma przyjąć ok. 6300 osób. Na razie zaoferowała 100 miejsc, ale nie przyjęła jeszcze ani jednej osoby.

 

PAP

 

jak/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze