Słomka: premier nie jest od oceny legalizmu, jej obowiązkiem jest opublikowanie wyroku Trybunału

Polska
Słomka: premier nie jest od oceny legalizmu, jej obowiązkiem jest opublikowanie wyroku Trybunału
Polsat News

- Wyrok Trybunału Konstytucyjnego powinien zostać opublikowany niezwłocznie - powiedział w Polsat News Tomasz Słomka z Instytutu Nauk Politycznych UW. Przypomniał, że można posiłkować się orzeczeniem Sądu Najwyższego, który za taki "przyzwoity" termin uznał 14 dni - ocenił Słomka.

- Komunikat Trybunału Konstytucyjnego nie spełnia przesłanek ustawowych, by być uznanym za wyrok. Nie możemy tego komunikatu opublikować - powiedział rzecznik rządu Rafał Bochenek. W środę Trybunał konstytucyjny orzekł, że kilkanaście zapisów nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS jest niekonstytucyjnych.

 

Nie komunikat, ale wyrok

 

- To nie jest komunikat tylko wyrok - ocenił dr hab. Tomasz Słomka w Polsat News. Wyjaśnił, że w jego ocenie TK mógł taki wyrok wydać. - Trybunał obradował w oparciu o dwa źródła - zauważył Słomka, który wyjaśnił, że są to: "konstytucja RP plus ustawa sprzed zmiany czyli z 25 czerwca".

 

-  To jest wyrok i powinien być opublikowany. Jeśli będzie inaczej, stawia to premier Beatę Szydło w warunkach deliktu konstytucyjnego czyli  złamania konstytucji - ocenił Słomka w rozmowie z Bartoszem Kurkiem.

 

Grozi delikt i jego konsekwencje

 

- Ja nie mówię, że premier już złamała konstytucję, że ten delikt już się dokonał. Mam nadzieję, że wyrok zostanie opublikowany - powiedział Słomka.

 

Dopiero gdy upłynie 14 dni będziemy mieli pewność, że ten delikt nastąpił - podsumował Słomka. Jego zdaniem premier nie jest upoważniona, żeby oceniać postępowanie TK . - Nie jest od oceny legalizmu. Jej obowiązkiem jest opublikowanie wyroku - powiedział.

 

Pytany, co będzie jak minie 14 dni, a wyrok nie zostanie opublikowany Słomka ocenił, że nikt nie wie "nie ma takiego mądrego, który by wiedział co dalej".

 

Nikt nie wie co dalej

 

- Słuchałem pana Rzeplińskiego i pana Bodnara Rzecznika Praw Obywatelskich i oni nie wiedzą co dalej. Zgodnie z konstytucją wyroki Trybunału są ostateczne, ale muszą być opublikowane. Jesteśmy w swoistym klinczu - podsumował gość "Nowego Dnia z Polsat News".

 

W środę Trybunał Konstytucyjny orzekł, że kilkanaście zapisów nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS jest niekonstytucyjnych. Uznał też, że cała nowela jest sprzeczna z konstytucyjną zasadą poprawnej legislacji. 12-osobowy skład TK zakwestionował m.in. określenie pełnego składu jako co najmniej 13 sędziów, wymóg większości 2/3 głosów dla jego orzeczeń, nakaz rozpatrywania wniosków przez TK według kolejności wpływu, wydłużenie terminów rozpatrywania spraw przez TK, możliwość wygaszania mandatu sędziego TK przez Sejm oraz brak w noweli vacatio legis.

 

Polsat News

az/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie