Siemoniak: prokurator generalny minister Ziobro powinien być mniej politykiem ws. Trybunału Konstytucyjnego

Polska
Siemoniak: prokurator generalny minister Ziobro powinien być mniej politykiem ws. Trybunału Konstytucyjnego
Polsat News

- Minister Ziobro ma ogromną władzę, ale nie powinien pouczać sądów, w szczególności sądu konstytucyjnego – powiedział w programie "Graffiti" w Polsat News Tomasz Siemoniak, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej.

- Minister Ziobro ma ogromną władzę, ale nie powinien pouczać sądów, szczególnie sądu konstytucyjnego. Ta gorączka polityczna w PiS na ten temat jest dolewaniem oliwy do ognia. Prokurator generalny powinien być mniej politykiem, a bardziej patrzeć tu na podział władzy – stwierdził Tomasz Siemoniak.


- Minister Ziobro przyszedł do studia Polsat News z ośmioma  opiniami konstytucjonalistów, według których TK nie miała prawa procedować poza ustawą o Trybunale - zwróciła uwagę prowadząca program Beata Lubecka.

 

"Ziobro musi być lojalny wobec Kaczyńskiego"

 

- Można przynieść 108 opinii, natomiast sprawa jaka jest, każdy widzi. Uważam że te ponad 100 dni rządów PiS pokazało, jakie są ich intencje. Zobaczymy za moment stanowisko Komisji Weneckiej, która będzie orzekała o sytuacji w Polsce – odparł wiceprzewodniczący PO.


- Minister Ziobro jest politykiem, broni swojej linii, musi być gorliwy i lojalny wobec prezesa Kaczyńskiego. Dlatego mówi takie rzeczy. Nie można sprowadzać kwestii TK do czasów po tzw. ustawie naprawczej, bo to oznacza, że każda większość parlamentarna może pozbawić Trybunał jego roli i uznać, że on już nie może orzekać ani decydować – dodał.


Zapowiedział, że wniosek PO do prokuratury w sprawie przecieku projektu orzeczenia TK jest przygotowywany i "dziś lub jutro będzie złożony". – To kompletna bzdura, że ktokolwiek z PO coś wiedział albo coś uzgadniał na ten temat - podkreślił Tomasz Siemoniak. - Poza tym liczy się treść wyroku Trybunału i przeciek nie może jej przesłaniać - dodał.

 

Orzeczenie Trybunału

 

W środę TK orzekł, że kilkanaście zapisów nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS jest niekonstytucyjnych. Uznał też, że cała nowela jest sprzeczna z konstytucyjną zasadą poprawnej legislacji.

 

12-osobowy skład TK zakwestionował m.in. określenie pełnego składu jako co najmniej 13 sędziów; wymóg większości 2/3 głosów dla jego orzeczeń; nakaz rozpatrywania wniosków przez TK według kolejności wpływu; wydłużenie terminów rozpatrywania spraw przez TK; możliwość wygaszania mandatu sędziego TK przez Sejm oraz brak w noweli vacatio legis.

 

Polsat News

ptw/pr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze