Sepp Blatter świętuje 80. urodziny w "rodzinnym gronie"

Świat
Sepp Blatter świętuje 80. urodziny w "rodzinnym gronie"
Reuters

Były prezydent FIFA Sepp Blatter obchodzi w czwartek 80. urodziny, które świętuje w "rodzinnym gronie". Według agencji AFP "rodzina" to około stu osób zaproszonych na wieczór do hotelu "Savoy Baur en Ville" w Zurychu.

Dwa dni wcześniej francuska policja finansowa przeszukała biura tamtejszej federacji piłkarskiej (FFF) w ramach śledztwa dotyczącego przelewu z konta FIFA dwóch milionów franków szwajcarskich na konto Michela Platiniego.

 

Akcja policji nie wywołała na Blatterze większego wrażenia.

 

- Nie widzę powodu, w jaki sposób ta sprawa może popsuć tak piękny dzień. Będziemy świętować w rodzinnym gronie te 80 świeczek - powiedział francuskiej agencji prasowej AFP.

 

Przekroczył normy etyczne

 

Sprawa przelewu dwóch milionów franków (1,82 mln euro) z 2011 roku jest jednym z wątków afery korupcyjnej dotyczącej najwyżej postawionych działaczy Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej. W grudniu kierujący do niedawna FIFA Blatter i szef UEFA Platini zostali zdyskwalifikowani na osiem lat w związku z podejrzeniem o korupcję, później karę zmniejszono do sześciu. Obaj utrzymują, że było to wynagrodzenie za pracę, którą Francuz wykonał na rzecz światowej federacji 10 lat wcześniej, a umowa była ustna. Komisja Etyki uznała te tłumaczenia za "mało przekonujące" i uznała, że dopuścili się przekroczenia norm etycznych.

 

Wieczorem Blatter będzie świętować urodziny w gronie m.in. byłego piłkarza reprezentacji Szwajcarii i wieloletniego swojego współpracownika w FIFA Jean-Paula Briggera, byłego selekcjonera drużyny narodowej Helwetów Koebiego Kuhna oraz prezydenta Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie Rene Fasela. Ze strony FIFA zaproszenia otrzymało tylko kilka osób, m.in. pełniący funkcję sekretarza generalnego organizacji Markus Kattner oraz Walter Gagg, który objął po Blatterze stanowisko dyrektora departamentu rozwoju FIFA.

 

Jubilat zaprosił też swoją najbliższą rodzinę: braci Petera i Marco, córkę Corinne i kuzyna Philippe'a.

 

Przewidziano tort urodzinowy, ale bez świeczek, bo nie życzył sobie tego bohater wieczoru. - Życie jest światłem, a ja nie będę w wieku 80 lat zdmuchiwać tego światła - powiedział.

 

26 lutego zakończył się 18-letni okres rządów Blattera w FIFA. Jego następcą został Szwajcar Gianni Infantino, dotychczas sekretarz generalny UEFA.

 

PAP

am/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie